WordPress Kurulumu Resimli Anlatım

Aslında wordpress birkaç dakikada çok basit bir şekilde kurulabilir fakat sistem ile yeni tanışan arkadaşlar için bu kurulum rehberinin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Domain ve alanınızı aldınız. Şimdi sıra geldi wordpress bloğunuzu oluşturmaya. Aşağıdaki adımları izleyerek wordpress kurulumunu yapabilirsiniz:

1) İlk önce, buradan en güncel wordpress sürümünü indiriyorsunuz. Zip dosyasından çıkan wordpress klasörünün içindeki tüm dosyaları sunucunuza yüklemeniz gerekmektedir. Bunu birazdan anlatacağım üç yöntemle yapabilirsiniz. Ancak öncesinde, veritabanı oluşturmanız ve “wp-config-sample.php” adlı dosyada bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

2) Şimdi sitemizi kuracağımız MySQL veritabanını oluşturacağız. Bu işlemleri sitemizin yönetici panelinden yapacağız (CPanel, Plesk, DirectAdmin vb.) Ben anlatımımı “Cpanel” yönetim paneline göre yapacağım. Diğerleri de benzer şekildedir.

Cpanelde, “Veritabanları” menüsündeki, “MySQL Veritabanları” adlı alt menüden veritabanınızı oluşturabilir, bu veritabanına yetkili kullanıcı atayarak parola işlemlerini yapabilirsiniz. Veritabanı kullanıcısına, ilgili veritabanında tüm yetkileri vermiş olmanız gerekmektedir. Bunun için “TÜM İZİNLER (ALL PRIVILEGES)” alanını işaretleyiniz.

cpanel mysql veri tabanı oluşturma 219x300cpanel mysql veri tabanı oluşturma 2 300x252

 

 

3) Veritabanını oluşturduktan sonra, kurulum dosyalarımızdan wp-config-sample.php adlı dosyada aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmektedir:

// ** MySQL ayarları — Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniismi‘);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadi‘);

/** MySQL veritabanı parolası */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘parola‘);

/** MySQL sunucusu */

define(‘DB_HOST’, ‘localhost‘);

Veritabanı ismi, kullanıcı adı ve parolayı, cpanelde belirlediğiniz şekilde giriniz. Veritabanı sunucusu, genellikle localhost olarak bırakılır.

4) Daha sonra wp-config-sample.php isimli dosyanın adını, wp-config.php olarak değiştiriniz. Dosyalarımız ftp’ye gönderilmek üzere hazır. Bunu 3 şekilde yapabiliriz:

  • Bilgisayar klasörünüzdeki adres satırına ftp.siteadi.com yazıp, kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi girerek, kurulum için gereken dosyaları sunucunuza gönderebilirsiniz. Kurulumunuzu alt klasöre yapmadığınız takdirde, dosyalarınızı “public_html” klasörüne, alt klasöre yapmanız durumunda ise ( Örn : http://siteadi.com/wordpress) “public_html” klasörü içerisine açacağınız klasöre atmanız gerekmektedir.

  • Diğer yöntem ise Cpanelden dosya aktarımıdır. Cpanelinizde “Dosya Yöneticisi” ne giriniz. Kurulum dosyalarını atacağınız klasörü seçtikten sonra, “Dosya Yükle/ Upload” seçeneğine tıklayarak dosya aktarım işlemine başlayabilirsiniz. Bu işlemde, dosyalarınızı tek tek yüklemektense .zip formatında yükleyerek daha sonra “ extract “ komutu ile dosyalarınızı ilgili klasöre çıkarabilirsiniz.

 

 

  • Son olarak ftp dosya aktarımı için yapılmış olan Filezilla vb. programları kullanarak, kurulum dosyalarınızı sunucunuza gönderebilirsiniz. Filezilla programını ücretsiz olarak buradanedinebilirsiniz.

 

Ftp’ye kurulum dosyalarımızı attıktan sonra wordpress kurulumuna geçebiliriz.

5) Tarayıcımızın adres satırına wordpress kuracağımız site adresini yazalım (http://www.siteadi.com). Karşınıza çıkan ekrandaki blog ve admin bilgilerini doldurun. Bu bilgileri daha sonra da değiştirebilirsiniz.

6) Bu bilgileri onaylayın. Hepsi bu kadar.

 

WordPress kurulumunu anlatan TrendWP.com tarafından hazırlanmış videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Siteniz için wp eklenti ayarları

 

 

Alıntıdır aykutozdemir.com.tr