WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır

Merhaba degerli okurlar.Wp sitemlerin en güzel yanı kullanışlı ve basit yönetim panelli olmasıdır.Bu sisteminize birçok eklenti kurarak hem sitenizi dahada zenginleştirebilir hemde sitenizin hızlanmasını sağlayarak daha çok kişiye hitap edebilirsiniz.

Wordress’e eklenti kurmanın 2 yöntemi vardır. 1.si kurulum dosyalarını Ftp’ye manule göndermek, diğer yöntem ise admin panelinden otomatik kurulum yapmaktır. İkinci yöntem çok daha pratiktir ancak nadir durumlarda sıkıntı çıkarabilir. Ancak şuana kadar hep 2. yöntem ile yaptım ve hiçbir problem ile karşılaşmadım. Şimdi bu iki yöntemde yapılması gerekenleri adım adım anlatalım:

 

1.Yöntem :

1. Eklenti kurulum dosyamızı indirelim. Bunu wordpressin resmi eklenti sayfasından yapabilirsiniz. Ancak bazı eklentileri kendi sitelerinden indirmeniz gerekecektir.

2. İndirdiğiniz dosyayı .rardan çıkartalım.

3. WordPress kurulumu konumuzda anlattığımız şekilde ( 3 farklı yöntem anlatılmıştır) Ftp’ye bağlanarak, dosyaları sitemizin kurulu olduğu dizindeki wp-content > plugins klasörünün içine atalım.

4. Admin panele gelerek > Eklentiler> Yüklü Eklentiler menüsünden kurmuş olduğunuz eklentiyi etkinleştirin.

5. Hepsi bu kadar, şimdi ilgili menüde eklenti ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 

2.Yöntem:

1. Admin panelden Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayınız.

2. “Ara” kutucuğuna, kurmak istediğiniz eklentiyi yazınız. Çıkan sonuçlarda “Şimdi Kur” seçeneğine tıklayınız.

3. Yükleyeceğiniz eklentiyi bilgisayarınıza indirmiş iseniz, Eklentiler> Yeni Ekle> Yükle seçeneğinden bilgisayarınızdaki eklentiyi seçiniz, “Şimdi Kur” seçeneğine tıklayınız.

4. Admin panele gelerek > Eklentiler> Yüklü Eklentiler menüsünden kurmuş olduğunuz eklentiyi etkinleştirin.

5. Hepsi bu kadar, şimdi ilgili menüde eklenti ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 

wordpress eklenti kurulumu

 

Eklenti yükleme sayfası, resimde görüldüğü gibidir. Burada “Öne Çıkan” ve “Popüler” sekmelerinden en çok kullanılan

ef="http://www.aykutozdemir.com.tr/wordpress/"> wordpress eklentilerini görebilir ve kurabilirsiniz. Ayrıca “En Yeni” sekmesinde, yeni çıkan eklentileri takip edip, sisteminize kurabilirsiniz.

Alıntıdır aykutozdemir.com.tr