WordPress BoldR Lite Temasının Olumsuz Yanları

Temalar 418

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda size bazı temaların olumsuz yönlerinden bahsedecegiz.

1-boldr-lite

WordPress, online günlük tutmak isteyenlerin en büyük yardımcısı ve internetin en çok kullanılan CMS’i olarak dikkat çekiyor. Kolay yönetilebilir olmasının yanı sıra çok sayıda tema seçeneği olması, kullanıcılarınwordpress tercihinin arkasında yatan onlarca nedenlerden yalnızca birkaçı. Bugünkü yazımda ise wordpress kişisel blog teması arayanlar için yepyeni bir tema anlatımı yapacağım. Bu yılın en hoş ücretsiz temalarından biri bana göre BoldR Lite Kişisel Blog Teması. Avantajları çok, dezavantajı da yok değil ama benim dikkatimi çeken tek bir olumsuz özelliği var; ona da yazının devamında değineceğim. Tabi hepsinden önce temanın demo ve yüklenme adresini vereyim:

Demo: http://demo.iceable.com/boldr

Yükleme Adresi: http://wordpress.org/themes/download/boldr-lite.1.1.2.zip

WordPress BoldR Lite Özellikleri

 • İç açıcı renkler
 • Şık ve özgün tasarım
 • Dikkat çeken footer
 • Anasayfada öne çıkarılmış yorum bölümü
 • Magazin teması olarak da kullanılabilir görünüm
 • Premium ücreti ödendiği takdirde tam yönetim ve pek çok ekstra özellik!

WordPress BoldR Lite Temasının Olumsuz Yanları

 • Temanın tüm özelliklerini kullanabilmek için premium ücreti ödemek gerekiyor.
 • Türkçe karakter desteği yok
 • Tema ingilizce olduğu için Türkçe’ye çevrilmesi gerekiyor.

Kişisel Blog Teması BoldR Yorumum

Aslında olumsuz özellikleri yukarıda görüldüğü üzere var… Fakat bunlar önemli değil; tasarım hoşunuza gittiyse hepsinin üstesinden gelebilirsiniz rahatlıkla:

 • Başlığa kişisel blog teması yazmamın bir sebebi var… Her ne kadar bu tema farklı amaçlar için kullanılabilir olsa da, bunun için premium ücreti ödemeniz lazım. Mevcut haliyle yalnızca kişisel bloglar için kullanılabilecek durumda bence. Fakat premium ücreti ödendikten sonra portfolio bölümü, sınırsız slider hazırlama gibi özellikler de eklenecek ve magazin teması olarak da kullanılabilecek. Ama kişisel blog teması arıyorsanız, bence BoldR üzerinde birkaç değişiklik yaparak son derece şık bir tema elde edebilirsiniz.
 • Font değişikliği yaparak ya da Google Fonts gibi alternatifleri kullanarak mevcut fonta çok yakın farklı bir alternatif elde edebilirsiniz.
 • Aslında temanın ingilizce olması pek çoklarına göre olumsuz özellik bile değil. Ben de dahil pek çok webmaster kendi temasını oturup Türkçe olarak yeniden düzenleyebilir. Fakat bu imkanı olmayanlar da son derece cüzi ücretler karşılığında webmaster forumlarında bu işleri yapan kişilere çeviri işini yaptırabilirler.

BoldR Lite Kişisel Blog Teması Ayarları

Temayı yükledikten sonra yönetim panelinde solda bulunan şeride bir satır eklenecek. Tıpkı resimdeki gibi… Theme Options yazan linkte tıkladığınız takdirde temanın ayar sayfası açılacak. İlk karşınıza gelecek ekranda temanın premium özellikleri yazıyor. İnceleyip dilerseniz temanın daha fazla özellik içeren halini satın alıp birden fazla sitede kullanabilirsiniz. Yani tema domaine lisanslı olarak gelmiyor…

0 boldr liteHerneyse… Theme Options sayfasını açtıktan sonra açılan pencereni soldaki kısmında Main settings yazdığını göreceksiniz. Bu linkte tıklayarak temanın genel ayarlarını yapabilirsiniz. Herşey açık ama ben yine de değineyim:

 

Logo ve favicon ayarlarının yanı sıra, header’da sitenin description bilgilerinin görüntülenmesini isteyim istemediğinizi ve anasayfada yazıların özetinin mi yoksa tamamının mı görüntüleneceğini ayarlayabilirsiniz bu sayfada… Aşağıdaki resme bakabilirsiniz görsel isterseniz.

 

 

 

3 boldr lite genel ayarlar

 

Bir de tabi Diğer Ayarlar sayfası var… Aynı soldaki menüde yazan Custom Header linkine basarak da temanın diğer ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Burada header bölümü anasayfa, index sayfaları, yazıların yayınlandığı sayfalar (single.php) ve sitedeki diğer sayfalarda (page.php) görünsün mü görünmesin mi, onu ayarlıyoruz. Header kısmı herhangi bir yerde olmasın istiyorsanız default olarak gelen onseçeneklerini off ile değiştirin.

 

4 boldr lite ayarlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temanın hoşuma giden bölümlerinin başında ise footer kısmı geliyor. Öne çıkarılmış footerları nedense seviyorum. Bu tema da öyle… Aşağıdaki resme bakarak temanın footer’ı hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Belki temayı yüklemeniz konusunda teşvik eder sizi.

 

 

2 boldr lite footer 1024x421