W3 Total Cache Ayarları 2016

W3 Total Cache Ayarları 2016

Web site sahiplerinin en sık karşılaştıkları problemlerin başında elbette site hızının düşük olması geliyor. WordPress gibi dilediğiniz eklentiyi kullanmanıza ve daha fazla sorgunun doğmasına izin veren yazılımların da bu konuda daha çok sıkıntıya sebep olduğu bir gerçek. Ancak endişelenmeyin bunun gerçekten oldukça etkili bir çözümü var. WordPress sitenize kuracağınız popüler bir eklenti olan W3 Total Cache ayarları nı doğru bir şekilde yaptığınızda aradaki farkı gözünüzle göreceksiniz! Hazırsanız başlayalım!

NOT: Web site optimizasyonu, cache (önbellekleme) ve W3 Total Cache hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız daha detaylı şekilde web site optimizasyonu yapmak istiyorsanız mutlaka “W3 Total Cache Nedir?” adlı yazımı okumalısınız. Aşağıdaki yazıda yalnızca W3 Total Cache’nin ayarlarının nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

1- İlk Test

W3 Total Cache kurulumunu ve detaylı ayarlarını yapmadan önce web sitemizin hızını ve diğer verilerini kontrol etmek amacı ile birkaç test yaparak başlayalım. Bu testleri yapmanız için size iki site önereceğim.
Google PageSpeed Insights

Google’ın resmi test aracı olan bu araç size web siteniz hakkında en doğru sonuçları ve ne yapmanız gerektiğini Türkçe şekilde anlatıyor. Google, arama sonuçlarını belirlerken web sitesinin hızını da dikkate aldığını unutmayın. Bu araçta 85/100 puanın üzerine çıkmak Google’ın gözünde değerinizi artıracaktır.

w3 total cache ayarları
Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yapmadan önceki PageSpeed Insights sonucu

Pingdom Website Speed Test

Bir başka test aracı olan Pingdom, Google PageSpeed Insights gibi detaylı bir test uygulayarak size web sitenizi hızlandırmanız için neler yapabileceğinizi İngilizce bir şekilde anlatıyor. Birçok kriteri dikkate alan bu aracı kullanırken web sitenizin sunucusuna en yakın konumu seçmeyi unutmayın. Eğer Türkiye’de barınan bir web hostinginiz varsa Amsterdam’ı seçin.

 

w3 total cache ayarları pingdom tools
Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yapmadan önceki Pingdom Test sonucu

 

Bu iki testi yaptıktan sonra öncesi ve sonrası için iki testin sonucunu da bir kenara not edin. Bakalım neler değişecek ? Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yaptıktan sonra ve yapmadan önceki test sonuçlarını anlamak için ben de buraya not alıyorum. Kurulum yapmadan önce;

PageSpeed Insights skoru: 83/100

Pingdom Website Speed Test skoru: 87/100

2- W3 Total Cache Kurulumu

WordPress kullanıcılarının zorlanmayacağı bu adımda normal bir eklenti kurulumu yapacağız. Ancak diğer yazılarımda da olduğu gibi başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için kurulumun nasıl yapıldığını anlatacağım. 2 türlü kurulum yapabiliriz.

Eklentiler Sekmesini Kullanarak

WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan eklentiler menüsene geliyoruz ve “yeni ekle” butonuna basıyoruz. Açılan eklentiler sekmesinde sağ üst köşedeki arama çubuğuna “W3 Total Cache” yazıp arıyoruz. İlk sırada çıkan ve yüklenme sayısı 1+ milyon şeklinde gösterilen eklentimizi “şimdi kur” butonuna tıklayarak kuruyoruz ve kurulum bittikten sonra açılan sayfada “eklentiyi etkinleştir” butonuna basıyoruz.

 

İndirip Yükleme Yaparak

Bir önceki adımda kurulumu dosyaları indirip yükleyerek değil direkt yönetici panelinden arayarak yapmıştık. Şimdi eklentimizi WordPress’in sitesinden indirip yine eklentiler sekmesinden yükleyip kuracağız. İlk adım daha kolay ancak herhangi bir sebeple o adımda başarısız olanlar için bu adım çözüm olabilir.

Öncelikle WordPress’in eklenti kaynağından W3 Total Cache eklentisini indir butonunu kullanarak bilgisayarımıza indiriyoruz. Ardından yine yönetici panelimizden eklentiler sekmesine giriyoruz. Sol üst köşedeki “yeni ekle” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada bu kez yine aynı yerdeki “eklenti yükle” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza eklenti yüklemek için bir bölüm geliyor. Bu sayfada “dosya seç” butonuna tıklıyoruz ve bilgisayarımıza indirdiğimiz W3 Total Cache dosyasını seçiyoruz ardından yükle deyip yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme bitince yeni bir sayfa geliyor ve bu sayfada hemen “eklentiyi etkinleştir butonuna tıklayıp eklentimizi etkinleştiriyoruz. Bu adımların görüntüsü işte:

Yükleme adımını tamamladık. Gelelim can alıcı noktaya. Hadi, web sitenizi uçuralım!

3- W3 Total Cache Ayarları

Bilgi: Bu ayarları yaparken unutmayın ki her web sitenin sunucu özellikleri, kullandığı eklentiler, temalar vb. durumlar farklılık gösterebilir. Her ayarın her sitede işe yaraması mümkün değil elbette. Ancak buradaki ayarların en güvenilir ve en tercih edilen ayarlar olduğunu bilmenizi istiyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda lütfen yorum yaparak beni bilgilendirin size yardımcı olmaya çalışayım ?

W3 Total Cache eklentisi çok detaylı özellikler içermektedir. Bu nedenle ayarları her sayfada bir başlık şeklinde aktaracağım. Aşağıdaki sayfa numaralarını kullanarak tüm ayarları net bir şekilde kafanız karışmadan yapabilirsiniz!

 

w3 total cache ayarlarıW3 Total Cache eklentisinin ayarlarını yaparken ilk adımımız “genel ayarlar”. Önceki sayfada yükleyip etkinleştirdiğimiz eklentimiz yönetici panelimizde sol taraftaki menüde yeni bir başlık olarak yer almaya başladı. “Performance” adındaki bu sekmenin üzerine geldiğimizde ne kadar çok ayar sekmesi olduğunu görebilirsiniz. Açılan pencereden “General Settings” yani genel ayarlar seçeneğine tıklıyoruz ve W3 Total Cache ayarlamalarını yapmaya başlıyoruz.

General Setings (Genel Ayarlar)

W3 Total Cache genel ayarları aslında hangi fonksiyonları kullanacağınızı belirlediğiniz bir başlangıç niteliği taşıyor. Kullanmak istediğiniz fonksiyonları etkinleştirdikten sonra bu fonksiyonların her birini kendi içinde detaylı bir şekilde yönetebilmek için özel sayfalarını kullanacağız. Yani burada özelliklerin kilidini açacağız diyebilirim.

Şimdi biz öncelikle hangi fonksiyonları neden kullanacağımızı inceleyelim. Daha sonra her bir özelliği detaylı olarak yöneteceğiz.

1-GeneralZorunlu Değil.

w3-total-cache-ayarlari-1

Bu kısımda W3 Total Cache ayarlarını deneme amaçlı yapıp yapmadığımızı belirlemek için bir buton bulunuyor. Yaptığınız ayarların hemen yayınlanmasını ve kullanılmaya başlamasını istemiyorsanız “Enable” butonu ile bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Bu modulu aktif hale getirdiğinizde W3TC ayarlarını değiştirseniz bile yalnızca yöneticiler bu ayarların değiştiğini görebilir. Siteniz ziyaretçiler için yavaş ve değişmemeiş haldedir. Eğer ayarların kullanıcılar için de aktif hale gelmesini istiyorsanız bu bölümü ayarları tamamladıktan sonra deaktif hale getirmeyi unutmayın. Bu tamamen sizin seçiminize bağlı bir ayardır. Bana sorarsanız çok da önemli değil.

 

2- Page CacheMutlaka etkinleştirin.

w3 total cache ayarları page cache

“W3 Total Cache Nedir?” adlı yazımızda cache yani önbelleklemenin ne olduğu hakkında uzun uzun konuşmuştuk. İşte “page cache” ayarını sayfalarımızın önbelleklenmesi için kullanıyoruz. Önceki yazımızda da anlattığımız gibi WordPress birçok sorguyu aynı anda yapar ve birçok kullanıcının aynı sorguları aynı anda tekrarlaması da sunucumuzu yorar sitemizin yavaşlmasına sebep olur. “Page cache” ayarı bu sorguların azaltılmasında çok önemlidir. Mutlaka etkinleştirin.

 

3- MinifyDikkatli olun.
W3 Total Cache Minify Ayarları
W3 Total Cache Minify Ayarları

Minify (küçültmek) ayarı W3TC ayarlarını yaparken en dikkatli olmanız gereken bölümdür diyebilirim. Bu bölümün sizin web sitenizde burada anlatacağım şekilde çalışmaması olağandışı bir durum değildir. Minify ayarı web sitenizdeki HTML, CSS, JS dosyalarının sıkıştırılıp küçültülmesini, boyuttan tasarruf sağlanmasını sağlar. Ancak temalar veya eklentiler bu küçültmeden olumsuz etkilenebilir. Mesela bu ayarı yaptıktan sonra web sitenizdeki menü doğru şekilde çalışmayabilir (ya da herhangi başka bir özellik). Bu nedenle bu kısımda biraz deneme yanılma yöntemi uygulamanız gerekebilir.

Bu ayarla aynı zamanda JS dosyalarını Footer bölümüne taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz? Google PageSpeed insight test sonuçlarında en sık görülen uyarılardan birisi olan “Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın”, çoğumuzun karşılaştığı bir durumdur. Bunun da Minify ayarı ile nasıl çözüleceğini detaylı olarak anlatacağım. Önerilen ayarlamalar yukarıdaki resimdeki gibi olmalıdır.

 

4- Database CacheEtkinleştirin.
W3 Total Cache Minify Ayarları
W3 Total Cache Database Cache Ayarları

Database Cache (veritabanı önbellekleme) özelliğini aktif hale getirin. Bu özellik ziyaretçilerin SQL veritabanı sorgularını önbellekleyip sunucunuzun daha az yorulmasına imkan tanır.

 

5- Object CachePaylaşımlı Hosting: Etkinleştirmeyin.
W3 Total Cache Object Cache Ayarları
W3 Total Cache Object Cache Ayarları

Eğer bir paylaşımlı hosting kullanıyorsanız bu ayarı etkinleştirmeniz web sitenizi hızlandırmanız için size bir imkan sağlamaz. Eğer kendi sunucunuzu kullanıyorsanız ya da sanal sunucu kullanıyorsanız bu ayarı etkinleştirebilirsiniz.

 

6- Browser CacheKesinlikle Etkinleştin.
W3 Total Cache Browser Cache Ayarları
W3 Total Cache Browser Cache Ayarları

Bu ayar belki de buradaki en önemli ayardır. Kesinlikle aktif hale getirin. Bu ayar, sorguların, sitenizdeki nesnelerin ve buna benzer şeylerin ziyaretçinin tarayıcısında depolanmasına olanak tanır ve büyük bir yükü azaltır. Google PageSpeed ve diğer hız testi uygulamaları bu ayarın etkin olup olmadığını mutlaka kontrol eder.

 

7- CDN Content Delivery NetworkOpsiyonel.
W3 Total Cache CDN Ayarları
W3 Total Cache CDN Ayarları

Bu ayar MaxCDN ya da Cloud Flare gibi CDN yani İçerik Dağıtım Ağı kullananlar için aktifleştirilmesi gereken bir bölümdür. İlerleyen süreçte CDN üzerine bir yazı kaleme alacağım. Bu ayarı orada daha net bir şekilde anlatacağım. Varsayılan olarak bu ayarı atlıyoruz.

 

8- Reverse ProxyÖnemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

9- MonitoringÖnemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

10-MiscellaneousÖnemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

11-DebugÖnemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

12-Import / Export SettingsÖnemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

W3 Total Cache eklentimizin genel ayarlarını yaptık. Tüm ayarları tek bir resim halinde görmek isterseniz buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim etkinleştirdiğimiz her ayarı detaylı olarak tek tek incelemeye. Lütfen aşağıdaki sayfa numaraları yardımı ile 3. sayfaya ilerleyin ve detaylı ayarlamaları yapmaya başlayın ?

 

Önemli: Detaylı açıklamalar kısmında herhangi bir açıklama ya da uyarıda bulunmadığım alanları değiştirmeden varsayılan değerlerinde bırakınız. Yani sadece burada yazdıklarımı değiştirin.

Page Cache Detaylı Ayarlar

Şimdi geldik detaylı ayarlara. Burada size bahsettiğim ayarın ismini ve aktif edip etmemeniz gerektiğini göstereceğim. Yönetici panelimizde “Performance” menüsünün altındaki Page Cache bölümüne gidiyoruz ve ayarları şu şekilde yapıyoruz:

 

Minify Detaylı Ayarlar

Minify yani küçültme ayarları çok dikkatli yapılması gereken ayarlardır. Bunu daha önce de ifade etmiştim. Bu ayarlar siteden siteye değişiklikler gösterebilecek ayarlar olup deneme yanılma yoluyla size en uygun ayarı bulabilirsiniz. Ben en çok tercih edilen ayarları listeleyeceğim.

Not: Eğer Pagespeed testinde oluşturmayı önleyen JS ve CSS dosyalarını üst içerikten kaldırın uyarısı alıyorsanız buradaki yazımda bu hatanın nasıl giderileceğine dair detaylı bir anlatım bulabilirsiniz.

 1. Rewrite URL Structure: Aktif
 2. Disable Minification for Logged in Users: Deaktif
 3. Minify Error Notification: Deaktif
 1. HTML Minify Settings: Aktif, (ilk 4 öge aktif)
 2. Ignored Comment Stems: otomatik ayarlar
 1. JavaScript Minification Settings: Aktif, Combine Only, Default
 1. CSS Minify Settings: Aktif(1. ve 4. seçenek)
 2. @import Handling: Process

 

Database Cache Detaylı Ayarlar

General

 

Browser Cache Detaylı Ayarlar

General
CSS & JS
 1. Enable HTTP (gzip) compression: Aktif
HTML & XML
 1. Set expires header: Aktif
 2. Set cache control header: Aktif
Media & Other Files
 1. Set expires header: Aktif

 

İşte bu kadar! Yukarıda sadece yapmanız gereken değişiklikleri aktardım. Kafanızı karıştırmamak için değişiklik yapılmayacak hiçbir ayarı burada anlatmadım. Sizlerde benim burada yazdıklarımın haricinde bir değişiklik yapmayın ayarlarda. W3TC ekelentisinin sizin için ne kadar faydalı olduğunu ve ayarlarda karşılaştığınız problemleri aktarmayı ve bana da engin bilgilerinizden faydalanma fırsatı vermenizi isterim ?

Hepinize bol trafikli bloglamalar!

 

Blog Kurdu Sitesine Teşekkür Ederiz

Kaynak http://blogkurdu.net/w3-total-cache-ayarlari/

“W3 Total Cache Ayarları 2016” üzerine 12 yorum

 1. deniz dedi ki:

  merhabalar,
  Fastest Cache eklentisini kullanıyorum. bu eklentiyi kullandınız mı?
  Total Cache ile farkı var mı?
  Total Cache’ye geçmeli miyim?

 2. asilbarlas dedi ki:

  Cache kullanımı artık WordPress’de bir zorunluluk haline gelmiş bulunmakta teşekkürler.

 3. Serhat dedi ki:

  Böyle bir eklentiden haberim yoktu teşekkürler…

 4. Aykut dedi ki:

  Detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim.

  Sayenizde kolaylıkla ayarları yapabildim .

  Teşekkürler

 5. Hamza dedi ki:

  Nasıl kurucam diye düşünürsen ilaç gibi geldi. Teşekkür ederim.

 6. Dogu dedi ki:

  detaylı anlatım için sağolasın birader kolay gelsin ..

 7. Maden Sektör dedi ki:

  Detaylı anlatım için teşekkürler

 8. Ege dedi ki:

  Hiçbir yerde adam akıllı anlatan bulamadım. Sonunda buldum teşekkür ederim 🙂

 9. dogan dedi ki:

  Bir cok seyi hatali yaptigimi bu guzel yazinizi okuyunca farkettim. Tesekkurler.

 10. İlkay Gürler dedi ki:

  Anlatımınız için teşekkürler, daha detaylısını daha önce bulamamıştım sayenizde kısa sürede hallettim.

 11. Casus dedi ki:

  WordPress kullananlar için cache olmazsa olmazlardan, ve bunu en iyi şekilde anlattığınız için bizlere teşekkür ederim.

 12. toros dedi ki:

  ayarları deneyeceğim yalnız resimler gözükmüyor…