Türkiye’nin gururu ‘Anka’ seri üretime geçiyor!

Teknoloji OmerFaruk 507

İnsansız hava aracı ANKA’nın seri üretimi yapılacak.

24 Aralık 2004 tarihinde, Savunma Sanayisi Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ) arasında imzalanmış olan sözleşmeyle yürürlüğe giren Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) Programı; Türk Silahlı Kuvvetlerinin orta irtifa uzun havada kalışlı bir İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi gereksinimleri karşılamaya yönelik yürütülüyordu.

2013 yılında seri üretimine geçmesi beklenen insansız hava aracı için ilk imzalar atıldı. Seri üretimine yönelik sözleşmenin, Müsteşarlık ile TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ arasında 25 Ekim’de imzalandığı açıklandı.

 

teknoloji_teknoloji_haberleri_turkiyenin_gururu_anka_seri_uretime_geciyor2

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen ANKA İHA sisteminin seri üretimine yönelik sözleşmenin, Müsteşarlık ile TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ arasında 25 Ekim 2013 tarihinde imzalandığı bildirildi.

Birçok Türk firmasının görev alacağının söylendiği açıklamada, ANKA İHA sisteminin, halihazırda sahip olduğu kabi

liyetlere ilave olarak uydu üzerinden kontrol, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü kamera özelliklerini içerdiği belirtildi. Ayrıca 2016 yılındabaşlayacak teslimatlarının, 2018 yılında tamamlanacağı açıklandı.