Intelligent AI Porn Generators. вак рф официальный сайт.
.tr Uzantısının SEO’ya Etkisi

.tr Uzantısının SEO’ya Etkisi

Merhaba bilindiği gibi birçok domain uzantıları mevcut.Peki tr uzantılı domainlerin SEO üzerindeki etkilerini ne kadar biliyoruz.
Tr uzantılı domain almak biraz prosedürlü olduğu için bizde dahil birçok site kuracak kişi tr uzantısını göz ardı etmektedir.

SEO

Türkiye’nin uzantı biçimi olan ve nic.tr tarafından sağlanan .tr uzantısılı domainler, seo açısından bizlere türkçe içerikli sitelerde %100 geri dönüşlü başarı sağlar. Türk ziyaretçiler aramalarını Google.com.tradresinden yaptığını varsayarsak, .tr uzantılı domainlerin Türkiye bazlı aramalarda öncelikli olduğunu belirtmek isterim. Çünkü .tr uzantılı domainler Türklere hitap eder ve türkçe dilinde yazılmıştır.
Bu nedenle türkçe içerikli sitelerinizde .tr uzantılı domainlere öncelik veriniz. Ancak global bir site planları yapıyor ve sadece tek bir coğrafi konuma hizmet vermeyecekseniz, ülke bazlı domain uzantılarından uzak durunuz.

“.tr Uzantısının SEO’ya Etkisi” üzerine 17 yorum

 1. orhan alem dedi ki:

  Google bir süre önce blogspot.com.tr yaptı,iyi mi yapmış kötü mü derken bu yazıya rastladım rahatladım biraz.

 2. Mehmet Gümüş dedi ki:

  Her ne kadar .tr uzantılı domainler üstte çıkıyor gibi görünsede bence durum öyle değil. İş sadece domainde bitmiyor malesef.Birçok farklı uzantılı domainler çoğu zaman tr nin önünde.

 3. Süha Mete dedi ki:

  Tr domaini almak biraz zahmetli olmasa evet bu avantajı çokça kullanmak isterim ben de. Fakat sağlam bir projeye atılacaksam aylar öncesinden marka başvurumu yapıp tr uzantımı alırım eğer ki Türkiye odaklı çalışacaksam.

 4. Talat dedi ki:

  Türkçe aramalarda bu kadar katkısı olduğunu bilmiyordum bununla beraber şirketleşmedikten sonra tr uzantısı almak biraz yanlış geliyor.

 5. ruhkanseri dedi ki:

  ülke uzantılarının bence bir alakası yok. köşede kalmış dandik bir uzantıyla site açılsa ve sağlam bir seo ve reklam çalışması yapılsa aramalarda ilk sıralara gelebilir.

 6. İbrahim dedi ki:

  Com.tr iyi domain ama alması biraz teferruatlı be hocam..
  Eline, klavyene sağlık.

 7. Samimi Blog dedi ki:

  tr’nin her zaman ayrı bir havası vardır. 😀

 8. Ertuğrul dedi ki:

  bende tr uzantılı alacaktım yalnız belge felan gerekiyor bildiğim kadarıyla bu yüzden alamadım bunun basit bir yöntemi varsa yazarsanız sevinirim

 9. Murat dedi ki:

  tr uzantılı bir domainim için Google webmasters tools hedef ülke olarak Türkiye’yi otomatik seçmiş ve değiştiremiyorum. İlginç durum 🙂

 10. Öğretmen Sözleri dedi ki:

  Bu yazıdan sonra tr uzantısına önem vereceğim. Faydalı olacağını düşünüyorum.

 11. Nurettin Kaya dedi ki:

  Alan adlarındaki tr uzantısı ve SEO’yu çok güzel bir şekilde bir arada yorumlamışsınız. Aklımdaki bütün soru işaretlerini giderdim.

 12. bedaze06 dedi ki:

  .co alan adları ile ilgili ne düşünüyorsunuz

 13. HostingBayt dedi ki:

  Alan adlarındaki .tr uzantısının google a etkisini birçok kullanıcı umursamıyor.Bu konuya değinmeniz gerçekten güzel olmuş.Tebrikler…

 14. Baki dedi ki:

  Ne zamandır bu sorunun cevabını arıyordum. Şirketim için .tr uzantısı alacaktım fakat google’daki etkisini tam olarak bilmiyordum teşekkürler.

 15. Cemil dedi ki:

  nedense tr uzantısı pek tercih edilmiyor domain devir olmadığı için mi ne

 16. emrahavci dedi ki:

  google tr uzantılı siteleri marka tescilli oldugundan tercih ediyor

 17. batıkent diş dedi ki:

  .tr uzantı güven verir. Google’un önemsediğini düşünüyorum. seo açısından illa ki bir adım önde olunmasını sağlayacaktır.