Seo Uyumlu Makale Yazmak

Blogger ın SEO konularında yaptığı son değişikliklerle birlikte yazınızı hazırlayıp başlığını girip yayınlamanın yetersiz olduğunu hepimiz biliyoruz.Çünkü her yazar gibi sizler de yazdıklarınızın daha fazla kişiye ulaşmasınıistersiniz.Bu yüzden arama motorlarına yazınızı olabildiğince iyi tanıtabilmeli ve bu konuda bazı uyarılara dikkat etmelisiniz.Diğer türlü yazdığınız yazılar sadece blogunuzu takip edenlere ulaşır ve google da arama sonucu siteniz gerilerde olduğundan kimse sitenize erişemez.Peki makalenizi yazdınız yayına hazır.Şimdi bu makalenizi SEO ya uygun olarak nasıl düzenlemelisiniz ?

seo-uyumlu-makale

Blogunuz için aşağıdaki yazılarımda bahsettiğim çalışmaları yaptığınızdan emin olun:

>>>>>Blogunuz İçin Sitemap Nasıl Oluşturulur

>>>>>Blogunuz Neden İndex Almıyor

>>>>>Arama Sonuçlarında Yazı Başlığınız Blog Başlığından Önce Görünsün

>>>>>Google da Site Doğrulaması Nasıl Yapılır

>>>>>Blogger da Blog Oluşturduktan Sonra Yapılması Gerekenler

 

İnternet kullanıcıları google da arama yaparken karşılarına çıkan sonuçlarda istediklerine en yakın başlık hangisi ise ilk olarak onu tıklarlar. Bu yüzden çoğu kullanıcıların hangi konuda hangi kelimeyi aradığını başlığınızda belirtmelisiniz.Örneğin bu yazı için iki başlık belirlemiştim:

Yazınızı yayınlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Seo Uyumlu Yazı Nasıl Hazırlanır

İlk başlığın google da aranma ihtimali çok düşük.Fakat ikinci başlıkta geçen SEOkelimesi yazının aranma hacmini artıracaktır.Çünkü SEO etkili bir kelime ve bugün blog yazarlığı yapan çoğu kişinin kullandığı bir kelimedir.Aynı zamanda ikinci başlığın kısa olması da bir başka avantajı.

>>>>>Ücretsiz anahtar Kelime Öneri Aracı

2-URL ve Arama Açıklaması

Blogger yine SEO kapsamındaki değişikliklerle birlikte URL kelimelerini seçmemize imkan tanıdı.Google ın algoritmasına baktığınız zaman da URL olayına ne kadar önem verdiğini göreceksiniz.Şöyleki arama sonuçlarında yazı başlığı ve URL de yer alan kelimeler kullanıcının aradığı kelimelerse ön sıralarda yer almanız kaçınılmaz.Eğer bu ayarlamayı yapmazsanız blogger URL yi yazı başlığına uygun belirleyecek.Örneğin yazı başlığınız :

Yazı yazarak blogunuzdan nasıl para kazanılır ?

Blogger ın size otomatik olarak sunacağı link :…/yaz-yazarak-blogunuzdan.html

Gördüğünüz gibi asıl can alıcı kelime para linkte yer almamaktadır.Bu da güzelim makaleniz için negatif bir çalışma olacaktır.Bu yüzden daima URL nizi düzenlemelisiniz.

blogger-arama-aciklamasi

Bir diğer konu da arama açıklaması.Bildiğiniz gibi arama sonuçlarında linkinizin altında o yazıyla ilgili açıklama yazmaktadır.Yine siz bunu blogger a bırakırsanız blogger bunu otomatik olarak yazınızın ilk cümlelerini seçer.Peki ya yazınızın ilk cümleleri yazınızla alakalı değilse.Örneğin yazıya şu şekilde başladınız :

Windows 8 de Hızlı Başlat Nasıl Aktifleştirilir

ve yazınız şu şekilde başlıyor :

Önceki yazılarımda windows ait farklı özellikleri sizlerle paylaşmıştım ve bu yazımda da size windows ile ilgili etkileyici özellikleri paylaşmaya devam ediyorum…

Gördüğünüz gibi yazı başlığınızla google da yer alan açıklaması arasında hiç bir bağ yok.Çözüm arama açıklamsını kendiniz girmeniz.

>>>>>Blogger da Kalıcı bağlantı Nasıl Aktifleştirilir

>>>>>Anasayfa ve Yazı Sayfalarınız İçin Farklı Arama Açıklaması Ekleyin

3-Dahili Link

site-ici-link

Populer blogları okuduğunuz zaman yazı sonlarında ilgili yazılar widget ın yanında yazı içerisinde de sürekli sizi ilgili makalelere yönlendirecek linkler yer alır.Bu SEO manasında başarılı ve uygulanması gereken bir çalışmadır.Çünkü okuyucularınız bir yazıyı okurken diğer yazıya yönlendirdiğinizde onun blogunuzda daha fazla süre kalmasını sağlayacaksınız.Bunun yanında ilgili kelimelere link vermenizde blog içerisindeki link akışı için faydalı bir çalışma olacaktır.

4-Yazı İçi Resim

Yazılarınıza en az bir resim eklemniz gerektiğini daima söylemekteyim.Yazınıza eklediğiniz resimleri google ın algılayabilmesi için resminizi onun anlayacağı formata dönüştürmeniz gerekmekte. Peki bu nasıl olacak? Resminize vereceğiniz iyi bir başlık ve alt etiketi sayesinde google bu resmin ne ile alakalı olduğunu anlayacak.

>>>>>Blogger da Resimlere Alt Etiketi Nasıl Eklenir

5-İmla Hataları

Yazınızı son bir kere gözden geçirerek özellikle önemli kelimeleri doğru yazdığınızdan emin olun. Bunun yanında etkisi ne derece bilemesem de bu önemli kelimeleri kalın yazarak vurgulayın.Ayrıca oluşturacağınız listeler, tablolar da yazınıza ayrı bir güzellik katacağından bu araçları da kullanmayı ihmal etmeyin.

Son Sözler

Elimden geldiğince kaynak bir yazı olacak şekilde bir yazı sizinle paylaştım.yukarıdaki maddeler kendim de bizzat uyguladığım ve olumlu sonuçlar aldığım yöntemler.Sizlere de önerim yazınızı yayınlamadan önce yukarıda yazdıklarımı da göz önünde bulundurmanız.Bu sayede güzel yazılarınızı SEO uyumlu hale getirerek daha başarılı bir hal almasını sağlayabilirsiniz.