Smart AI Porn Content Generators.
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve AdWords, Hangisi daha İyi?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve AdWords, Hangisi daha İyi?

SEO yani arama motoru optimizasyonu ve AdWords hedef kelimelerden gelen trafiği arttırma olanağı sağlar. Öte yandan, bunlar internet (çevrimiçi) pazarlama açısından karşıt görüşlere sahiptir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve AdWords

SEO ve AdWords

SEO web sitenizin içeriklerini arama motorlarına uygun bir şekilde ayarlama yöntemidir. SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu organik veya doğal arama sonuçlarında yükselmenizi sağlar. SEO web sayfalarınızı belirli anahtar kelime terimlerine göre optimize eder. SEO’nun açılımı Arama Motoru Optimizasyonu yani ingilizcesi Search Engine Optimization. SEO, web sitenizi ürün veya hizmetinizle, işinizle ilgili sorgulara göre arama motoru sıralamasında yükselterek trafik kazandırma sürecidir.

Adwords, reklamınızı Google arama sonuç sayfalarında üst veya sağ tarafta ya da diğer affiliate web sitelerinde yer almasını sağlayan diğer internet (çevrimiçi) pazarlama alternatifidir. Belirli bütçe karşılığında internet kullanıcılarının arama sorgularına göre reklamınızı onlara gösterebilirsiniz. Ziyaretçi reklamınıza tıklar ve sitenizi ziyaret ederler. Reklamverenin reklamına her zaman biri tıkladığında para öder, çünkü AdWords tıklama başına ödeme yöntemiyle çalışır. Aşağıda doğal veya organik arama sonuçları ve ücretli AdWords arama sonuçları arasındaki farkları açıkladım..

SEO Vs. AdWords

Google Adwords

 • Organik arama sonuçlarında tıklama başı ücretsizdir ancak AdWords’te tıklama başı para ödüyorsunuz.
 • AdWords anında kapatılıp açılabilir ancak SEO’nun arama sonuçlarındaki etkisi çok uzun sürebilir.
 • AdWords işinizi arama sonuçlarında görüntüleyerek daha fazla ya da daha az güvence altına alabilir. İnsanlar sizi, ürün veya hizmetinizi, işinizi birçok yöntemle arayabilir. Organik arama sonuçlarında yükselmeniz pek kolay değil (tabi eğer SEO ile ilgili bilgi ve deneyiminiz yoksa) ancak AdWords ile işinizi garanti altına alabilirsiniz (fakat bu kez de reklamlarınız için sürekli para harcamak zorunda kalırsınız).
 • SEO web sitenizle ilgili yüksek trafikli anahtar kelimelerinizi hedefler.
 • AdWords reklamları organik sonuçların en üstünde yer alır. Fakat 20-30 milyondan fazla internet kullanıcısı tarayıcılarında reklam engelleme eklentisi kullanır, tabi teknoloji meraklıların çoğu da bu eklentiyi kullanır, dolayısıyla eğer ürün veya hizmetiniz teknoloji ile ilgili ise çok önemli müşterilerinizi kaçırabilirsiniz.
 • AdWords, Google reklamlarına kayıtlı web sitelerde, Google Arama Motorunda ve Google Ortaklık Sitelerinde çalışır.
 • AdWords satışlarınızı ve ilanlarınızı hızlı bir şekilde oluşturur.
 • AdWords’te kurallara aykırı davranırsanız uyarı vermeksizin hesabınızı kalıcı bir şekilde askıya alır, aynı zamanda AdWords’te her ürünü pazarlayamazsınız.
 • Eğer SEO’nun etkisi azalırsa belli bir zaman sonra web site sıralamada yavaş yavaş düşmeye başlar.
 • Google AdWords’ün en önemli rakipleri Yahoo! Search Marketing ve Microsoft adCenter’dir.
 • SEO aynı zamanda web sitenize gelen bağlantıların kalitesini ve miktarını optimize eder.
 • AdWords, kampanyanızı başlattıktan sonra sitenize hemen trafik çekmeye başlar. Bu yeni siteler ve mevsimlik ürün veya hizmetler için uygundur.

Gördüğünüz gibi, AdWords ve SEO her ikisinin de kullanma yerleri farklıdır, farklı araçlardır. Müşterilerimiz genelde AdWords ve SEO ikisi arasında tercih yapmakta zorlanıyor, ancak arama motoru optimizasyonunu merak ederek birkaç ay SEO’ya da yatırım yapıyorlar deneme yapmak için, eğer SEO AdWords’ten daha iyi sonuç çıkarırsa reklam harcamalarından kurtulur ve küçük bir ücret karşılığında düzenli olarak arama motoru optimizasyonu paketlerden yararlanır. Eğer siz de reklam harcamalarından kurtularak SEO ile başarıya ulaşmak istiyorsanız o zaman hemen bizimle iletişime geçin, sitenizi zirveye taşıyalım, sektörünüzün kralı olun!

Kaynak http://seoamk.com/seo-arama-motoru-optimizasyonu-ve-adwords-hangisi-iyi/

“SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve AdWords, Hangisi daha İyi?” üzerine 6 yorum

 1. dogan dedi ki:

  Cok aciklayici bir anlatim, tesekkurler.

 2. Ali Osman dedi ki:

  Gayet güzel yazılmış, teşekkürler

 3. emrahavci dedi ki:

  seo daha iyi neden derseniz adwordse harcadıgınız paranın 10 da biriyle daha iyi iletişim sağlarsınız

 4. Ali Taşcı dedi ki:

  Bende bu konuda seo diyorum. Google reklamları yeteri kadar hedef kitleye ulaşmıyor. Sonuçta büyük bütçeli firmalar ile yarışılmaktadır ve bu durum hiçbir web site sahibinin işine gelmiyor. Uygun yollu ve etkili çözüm sanırım SEO

 5. fuat dedi ki:

  SEO uzun vadeli proje ve yatırımlar için, Adwords ise kısa vadeli işler için en iyi seçimdir!

 6. gokyildiz dedi ki:

  Fuat arkadaşın dediği gibi. Adwords kısa vadeli işler içindir. O yüzden seo seo so 🙂