Popmundo

Şimdi sizlere öyle bir oyunu anlatacağım ki YOK ARTIK! diyeceksiniz. Bunun garantisini verebilirim. Online oyunlar kategorisinin en en farklı oyunu o. Yılların eskitemediği bırakanların tekrar başladığı, insanların birbirini bu oyunda tanıyıp gerçek hayatta evlendiği, insan sarrafı olmayı öğrendi, burada ticaretin altın kurallarını öğrendiği bir oyun. Hazır mısınız? İşte bu oyun muhteşem bir ROLE-PLAY oyunu POPMUNDO!

1- Nasıl oynayabilirim bu oyunu?

Yukarıda söylediğim gibi, diğer online oyunlarından kat kat farklı bir oyun. Popmundo web tabanlı bir oyundur. Yani internetinizi sömürmez. Bilgisayarınıza indirmenize gerek yoktur. Oyun kotanıza etki edecek cinsten bir oyun değildir. Oyun görsel ve metin bazlı bir oyundur. Yani iki boyutlu bile diyemeyiz. Aynı travian ve hattrick tarzı bir oyun. Popmundo neredeyse her ülkeden kullanıcı olan bir role-play oyunudur. Nedir bu role-play diyecek olursanız: İnsanların gerçek hayattaki kişiliklerini unutarak bu platformda başka bir kişiliğe bürünmesidir.

2- Peki güzel abicim Popmundo nedir, ne değildir?

Yukarıda anlattıklarımda yola çıkıp lan bu evlilik sitesi falan mı? Demediniz inşallah.. Popmundo çevrim içi bir rol yapma oyunudur. Oyunun ana teması müziktir. Popmundoya başladığınızda yani kayıt olduğunuzda karakterini oluşturma ekranına gidersiniz. Bu ekranda karakteriniz adını soyadını daha sonra yaşını ve cinsiyetini girersiniz. İsim listesi karakterinizin seçtiğniz şehir listenise göre sıralanır. Mesela türkiyeden bir şehir seçtiğiniz zaman (istanbul, izmir, ankara, antalya) Türkçe isimler karşımıza çıkar. Ama ben cool olucam derseniz yabancı isimler sizi bekler.

Geleyim ana tema müzik cümleme. Popmundo’da karakterinizi bir mega-star yapabilirsiniz! Evet, yani hayranlarınızı peşinizden koşturabilir, groupilerle seks yapabilir, dünya turuna çıkabilir, provalar yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Şunu soylemeden geçemeyeceğim. Popmundo demek sadece müzik demek değildir. Oyunda birçok farklı alana yönelebilirsiniz! Şimdi aşağıda onları anlatacağım. Tabi bunlar için bazı koşullar var. Mesela yetenekleriniz. Oyunda birbirinden farklı genreler vardır. Bunlara örnek olarak: Heavy Metal, Rock, Punk Rock, Elektronika, Blues, Hip Hop ve daha nicesi…

3- Sabır gerektiren yetenek sistemi

Oyunda her dalda yetenekler mevcut. Bu yetenekleri ya dükkanlarda ki kitaplardan yada üniversitelerden öğrenebilirsiniz. Bu yetenekler sayesinde yaptığınız işten alacağınız verim artar. Yeteneklerin yıldızları vardır. 1 yıldızdan 5 yıldıza kadar. Mesela müzik yeteneklerinden bir kaçı: Rock Tarihi, Temel Dansçılık, Temel Vurmalı Ensturmanlar, Temel Hitabet, Seyirci Bilinci ve daha 100lerce müzik yeteneği! Şimdi gelelim diğer bir alana, doktorculuk!

4- İğneni kap ve doktor ol!

Eveeeeet! Popmundoda doktor olmak mümkün. Yukarda dediğim gibi doktor olmak için yetenek gerekli bu yeteneklerden en temeli ve en basiti Temel Tıp yeteneğidir. Yeteneğinizi öğrendikten sonra iğnenizi ve diğer tıbbi malzemelerinizi kapıp hasta iyileştirebilirsiniz. Bu iyilikleriniz karşılıksız kalmaz Popmundo evreninde! İlk hastanızı iyileştirdiğinizde İlk Hastamı İyileştirdim adlı rozeti kaparsınız! Şunu söyleyeyim, etrafta iyileştirelecek hasta bol. İğnenizi ve yeteneğinizi kapın ve şehirde hasta aramaya başlayın. Emin olun bu çok zevkli olacak 🙂

5- Şirket hayatı

Bu oyunda ne imkansız ki? Popmundo’da bir şirket açabilirsiniz. Bu açtığınız şirketin başına geçer ve istediğiniz kişiye hisse verebilir yada ortağınız yapabilirsiniz. Aman bu kişiler güvendiğiniz kişiler olsun! Yoksa tongaya gelebilirsiniz…

Oyunda belirlenen mekanları açıp şehire ekleyebilirsiniz. Bu mekanlardan para kazanabilirsiniz. Örnek olarak açabileceğiniz mekanlar arasında bar, hayvan dükkanı, dükkan, otomobil dükkanı, park, stadyum, otel, banka gibi mekanları açabilirsiniz. Bu mekanlarınızın tüm kontrolü sizdedir. Yani isimi, personel alımı, ürünler, ürün fiyatları aklınıza ne geliyorsa! İlk tavsiyem söz dinleyen, burnu havada olmayan bir CEO bulun kendinize ve arkanıza yaslanın.

6- En sevdiğim kısım: Evli mutlu ve çocuklu. Yada bol çocuklu!

Söyledim, ve yine söyleyeceğim. Aynı gerçek hayat gibi değil mi? Bu oyunda bi kıza abayı mı yaktınız. Yada hemcinsinize? Bu kişi ile Popmundo’da evlenebilirsiniz. Hemde poligami bile yapabilirsiniz, yani çok eşlilik. Evet yanlış duymadınız. Güzel bir yüzük, ardından güzel bir düğün. Gelecek davetlileri ayarlama, koşuşturmaca falan. Ve bi bakmıssınız evlisiniz. Tebrik ederim! Olum patlat konfetileri!!! Yıllar geçiyor hoop, aşkınızın meyvesi çocuğunuz yolda. Karınız hamile. Ve bir çocuğunuz oluyor. Ayy ne kadar güzel değil mi? Bunlar Popmundo’da mümkün. Çocuğunuzun isimi ve kontrolünü siz yapabilıyorsunuz. Oda sizin bir ekstra karakteriniz oluyor. Her karakterin 10 karakter slotu vardır.

7- Politika, şehir işleri

Popmundo’da her şehirin valisi, vali yardımcısı, başyargıcı, emniyet müdüre ve defderdarı vardır. Vali ve başyargıç seçim ile belirlenir. Kalan pozisyonlar valii tarafından atanır. Her şehirin vatandaşı bir süre sonra vatandaşı olduğu şehirde vali adayı olabilir. Vali adayı olduğu zaman tüm şehirin kontrolü onda olur. Şehir kuralları, mekan kontrolü, mekan isimleri vs. Ancak bir vali olmak gerçekten emek ister. Hem seçim öncesi hem seçim sonrası. Güzel bir strateji, etkileyici bir seçim konuşması. Ve biraz karizma.

8- Diğer işler..

Bu saydıklarım harici daha bir çok alan vardır popmundoda. Mesela itfayecilik. Bir iftayeci olup şehirde çıkan yangınları söndürebilirsiniz. Düşünsenize alevler içinden çıkıyorsunuz. Ne kadar etkileyici! Mmm yada bir nikah memuru olabilirsiniz. Mutlu çiftleri en harika günlerinde bir araya getirebilirsiniz. Bu gerçekten güzel olmaz mı? Kendinizi bir düşünsenize. Ne kadar güzel şeyler bunlar. Yada zombi avları. Her yıl ölüler gününde Londra’da ki patikadan içeri girip zombi avlayabilirsiniz. Belkide işin en zevkli kısmı budur. Tüfeğinizi ve ağrı kesicilerinizi kapın ve eşşiz bir maceraya atılın! Aman dikkat içeriden her türlü sağ çıkarsınız ama ruh sağlığınız bozulabilir veya fazla ağrı kesiciden bağımlı olabilirsiniz.

9- Başarı sistemi

Oyunda yaptıklarınız karşılığı karakteriniz başarı kazanır. Bu başarılar konsollardaki veya steam’da ki başarı sistemi gibidir aynı. Tam birşeyi yaptığınız an kazanırsınız o başarıyı. Mesela yangın söndürdüğünüzde, ilk hastanızı iyileştirdiğinizde, stüdyoda ilk şarkınızı kaydettiğinizde, ilk konserinizi verdiğinizde, tüm rehberleri tamamladıktan sonra. Ve daha neler neler. Oyunda yaklaşık 4000 puan’lık başarı vardır. Her başarı genelde 10-20 puan olur. Siz düşünün ne başarılar var.

10- Nasıl kayıt olabilirim?

www.popmundo.com adresine girerek oyuna kayıt olabilirsiniz. Popmundo tamamen ücretsizdir! Oyuna kayıt olurken şifreniz e-mail kutunuza gelecektir. Bu şifreyi sonradan

değiştirmöeyi unutmayınız. Ben bu mavi dünyada Alysha Oudot (2452688) ve eşim Alphand Oudot (445363) sizlere bu güzel oyun Popmundo’yu anlatmaya çalıştık. Umarız yararlı olmuştur. Hoşcakalın..

“Popmundo” üzerine 4 yorum

 1. Ahmet Hasan dedi ki:

  abi zamaninda ne oynardik popmundoyu bee 😀

 2. İlkan Balkan dedi ki:

  Popmundo eski efsanelerdendir. Çok başarılı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 3. Cüneyt dedi ki:

  Ben oyun dünyasından oldukca uzak birisi olarak popmundoyu ilk defa duydum.Fakat insanların geröek hayatta yapamadıklarını bu sayede yapabilmeleri de güzel olmuş

 4. Bilen dedi ki:

  Yaklaşık 2010 yılından beri oynuyorum. Nelere şahit olduk bu oyunla birlikte. Eski popülerliği olmasa da bence hala fenomen oyunlardan biri. İyi bir tanıtım olmuş. Gören gelecektir.