Organik Ürünler Hakkında Bilgiler

Organik ürün nedir ?

Organik ürünler insan hayatına çok önemli değerler katan ürünlerdir. Organik ürün dendiğinde ilk akla gelen organik meyve ve organik sebzeler olsa da organik ürün yelpazesi oldukça geniştir.

 

Organik gıda, organik kozmetik, organik temizlik, organik tekstil ve daha başka birçok ürün grubu organik ürünler ana grubunu oluşturur. Organik ürünlerin temelinde de organik tarım vardır.

 

Organik tanımı yaparken tanım içindeki en önemli unsurlardan birisi sertifikalandırma konusudur. Her kurum organik sertifikası veremez. Bir sertifikasyon kuruluşunun organik sertifikasını verebilmesi için Avrupa Birliği standartları ile T.C.Tarım Bakanlığı’nın kurallarına uyması ve tüm standartlara uyumlu olması gerekir.

 

Organik ürünler özellikle son yıllarda daha da önem kazandı. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile gıdalara,tekstil ürünlerine, kozmetik ürünlere eklenen katkı maddelerinin artması ve bunların insan sağlığına büyük zararları, tüketicileri organik ürünlere yönlendirdi.

 

Organik ürün kullanmak hem kişinin ken

di sağlığına hem de çevreye yarar sağlar. Organik ürünleri kullanarak, kendi sağlığımızı korurken birçok hastalığa vücudumuzu daha dirençli hale getiririz. Çevreye zararlı maddelerin katılımını engelleriz ayrıca çocuklara, gençlere temiz, doğal bir çevre bırakırız.