Neden Gizli Kamera Kullanmalıyız?

Neden Gizli Kamera Kullanmalıyız?

Neden Gizli Kamera Kullanmalıyız?

Gizli kameralar günümüzde bir çok sorunun çözümüne zemin hazırlayacak niteliktedir aslında; tabi ki bunu doğru yerde ve doğru şekilde kullanmak koşuluyla. Yaşayabileceğiniz kötü bir durumdan sonra, maddi veya manevi zararınızın tazmin edilebilmesi için haklılığın ispatı gerekir. İşte gizli kameralar tam olarak bu noktada kullanımı ile, adının aksine herşeyi açıkça ortaya koymaktadır. Ses ve görüntü kaydı yapabilen bu cihazlar bir çok sorunun çözümünde büyük pay sahibidirler. Bunu anlatmadan önce şu sorunun cevabını verelim, neden normal kamera değil de gizli kamera? Çünkü normal kamera fark edilebilir ve buna bağlı olarak zarar verecek kişi, önceden bunun önlemini alabilir. Bu noktada gizli kameralar fark edilememezliği ile avantaj sağlayacaktır. Peki ne gibi durumlarda gizli kameralardan yararlanabiliriz?

gizli kamera

gizli kamera

Habercilik: Bir çok merdiven altı üretimin sonunu getiren gizli kameralar, halk sağlığı ile oynayanların deşifre edilmesinde, rüşvet olaylarının ispatında, ve daha sıralayabileceğimiz bir çok illegal olay, basına yansıtılırken bu gizli kameralardan yararlanılmaktadır.

Kasa Sistemleri: Marketlerde çalışanların ürün fiyatını daha düşük göstererek yaptıkları, hırsızlık olaylarının takibinde kullanılmaktadır. Yaşanmış örnekleri basında ve gazetelerde mevcuttur. Bunun önünü alabilmek için alternatif bir yol olarak gizli kamera sistemleri kullanılmaktadır.

Ebeveyn Kontrolü: Genellikle çalışan ebeveynlerin çocuk bakıcılarını, gözeterek çocuklarına bir zarar verip vermediğini, bakım şeklini ve olası hırsızlık gibi durumların göz altında tutulabilmesi için gizli kameralardan yararlanmaktadırlar. Yine olumsuz örnekleri haberlerde ve basında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

İşyeri Kontrolü: Yine Ebeveyn kontrolüne benzeyen fakat kullanım sahası farklı olan bu durum, işyerindeki çalışan elemanların, hırsızlık, müşteriye davranış şekli, gibi durumların gözetilebilmesi amacıyla gizli kamera sistemlerinden yararlanılmaktadır.

Bunun yanı sıra arabalarınızda aracınızın güvenliğini sağlamak adına, güven problemi yaşadığınız her konuda, gizli kameralardan yararlanabilirsiniz. İspatı sonradan zor olan durumlar bu şekilde açıklığa kavuşturulabilmektedir. Kullanım şekli itibariyle özel yaşamı ihlal edecek durumlarda kullanılan gizli kameralar kullanan kişinin sorumluluğu altındadır. Yeni düzenlemeye göre gizli kameraların özel yaşamı ihlal ettiği durumlarda kullanan kişi 1 ile 3 yıl arasında cezai yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden gizli kameraların kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.