Hızlandıran 6 Android ipucu!

Teknoloji OmerFaruk 483

İşlerinizi hızlandıran 6 Android ipucu.

Unutmuş olabileceğiniz, belki de hiç duymadığınız 6 Android ipucu ile daha hızlı bir Android!

Android’de son senelerde yapılan değişiklikler, onu çok daha etkili bir mobil işletim sistemi haline getirdi. Platformdaki yenilikleri yakından takip etmediyseniz, işlerinizi daha hızlı yapmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını kaçırmış olabilirsiniz. İşte zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak bazı ipuçları.

Çağrılara mesajla cevap verin

Android’li ceplerin çoğu, cevap veremeyeceğiniz bir sırada bir çağrı aldığınızda hazır kısa mesajlar arasından birini karşı tarafa göndermenize izin veriyor. Stok Android’de bunun için çağrı geldiğinde sağa veya sola sürüklemek yerine yukarıya sürükleyin. Şimdi önceden hazırlanan metin mesajlarından bir tanesini seçebileceksiniz.

Uygulama bilgilerini hızla açın

Herhangi bir uygulamanın bilgiler ekranını hızla açmanız gerekirse, uygulamanın simgesini giriş ekranına sürükleyin ve bekleyin. Ekranın üst tarafında “Uygulama bilgileri” etiketini göreceksiniz. Simgeyi buraya sürükleyin ve bırakın. Bu şekilde uygulama ayarlarına hızla sıçrayabilirsiniz. Bazı üreticilerin arayüzlerinin bu işlevi desteklemediğini belirtelim.

Fotoğrafa dokunun ve arayın

Bu işlev çok uzun süredir Android’de mevcut. Android’deki kişiler, Gmail, mesajlaşma gibi uygulamalarda kişilerinizin resminin köşesinde küçük bir ok göreceksiniz. Bu, fotoğrafa dokunarak kişinizle farklı şekillerde iletişime geçebileceğiniz anlamına geliyor.

Kişileri, yer imlerini ve yol tariflerini widget’a dönüştürün

Az önceki ipucunu bir adım öne taşımak isterseniz, giriş ekranınıza dokununca arama yapabileceğiniz kişi widget’lar ekleyebilirsiniz. Aynı işlemi yer imleri, sıkça kullandığınız yol sorguları, Google Drive dosyaları, Dropbox klasörleri, Gmail etiketleri, ayarlar menüleri ve çok daha fazlası için de yapabilirsiniz.

Kısaltmaları kullanın

Android’in özel sözlüğünü kısaltmaları uzatmak içi

n kullanabilirsiniz. Örneğin “@@” işaretlerini yazdığınızda otomatik olarak e-posta adresinize dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Bu iş için Textspansion gibi bir uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Aradığınız uygulamayı bulun

Google Play’deki işe yaramaz uygulama sayısı oldukça fazla. Arama işlevleri son senelerde eskisine göre daha iyi, ancak bazen belirli bir uygulamayı bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda intitle: arama operatörünü kullanarak arama sonuçlarını kısıtlayabilirsiniz. Birden çok sözcük arıyorsanız aramanıza allintitle: ile başlayın.