Güncel ve Kaliteli Pligg imleme sitesi listesi

Sosyal imleme nedir diyecek olursanız öncelikle bundan bahsedelim.

Sosyal İmleme Nedir?
Sosyal imleme (Social bookmarking), normal imlemenin sosyalleşmiş biçimi olarak tanımlanabilir. İleride kolay ekilde favori sayfalarımızı bulmak ve görüntülemek için, Google Chrome,Mozilla Firefox, Internet Explorer,Opera gibi tarayıcılarda bu sayfaları çeşitli isimlerle imleriz. ‘’ Yer imlerine ekle, sık kullanılanlara ekle, favorilere ekle vb… Fakat artık bu durum boyut değiştirmiş ve sosyal imleme doğmuştur.

Sosyal imleme kavramı ortaya neden çıkmıştır?Birçok icat gibi sosyal imleme siteleri de ihtiyaçtan doğmuştur. Aşağıda açıkladığım nedenler web tarayıcılarının bazı hizmetleri vermede yetersiz olduğu gerçeğini ortaya çıkarttı ve böylece sosyal imleme sitelerine gün doğdu. Bu nedenler;

1- Web tarayıcılarında imlenilen bir site, imleme işlemi yapılan tarayıcı veya bilgisayar dışında görüntülenemez veya bunun için zaman harcanması gerekir. Örneğin; evinizdeki bilgisayarınızda sık kullanılanlara eklediğiniz siteyi, işyerinize gittiğinizde bulamazsınız. Eğer birden fazla tarayıcı ya da bilgisayar kullanıcısıysanız iş daha da zorlaşır, hangi bilgisayarda, hangi tarayıcıya imleme yaptığınızı unutabilirsiniz.
2- Sık kullanılanlara eklediğiniz favori sitelerinizin sayısı arttıkça, onları istediğiniz zaman bulmanız da zorlaşır. Yer imleriniz adeta bir çöplüğe dönüşür, istediğiniz sayfayı bulmanız için kılı kırk yarmanız gerekir. Bu durumda değerli zamanınızın kaybolmasına neden olur.

 

3- Tarayıcınızda birçok ‘’yer imleme’’ olması tarayıcınızın hızını yavaşlatır.

 

4- Birçok icat gibi sosyal imleme siteleri de ihtiyaçtan doğmuştur.. Yukarıda maddeler halinde açıkladığım nedenler, web tarayıcılarının bazı hizmetleri vermede yetersiz olduğu gerçeğini ortaya çıkarttı ve böylece sosyal imleme sitelerine gün doğdu. Bilinirliği en yüksek social bookmarking ( sosyal imleme ) siteleri olarak Stumbleupon, Digg, Reddit ve Delicous’ı sayabiliriz.

 

Bilinirliği en yüksek sosyal imleme(social bookmarking) siteleri nelerdir?
Bu siteleri Stumbleupon, Digg, Reddit ve Delicous olarak sıralayabiliriz. Bu siteler etiketleme (tagging) esasına dayanmaktadır. Kendi hesabınızı oluşturup favori linklerinizi eklemeniz dışında, sizden bu linkleri etiketlemeniz de istenir, hatta sosyal imleme siteleri eklediğiniz bağlantı adresinden içeriği algılar ve size otomatik olarak etiket önerileri verilir. Sosyal imleme siteleri, eklediğiniz bağlantılara başlık koymanıza da imkan tanır.

Buradan sosyal imleme sitelerinin ayrıntılı listesine ulaşabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medya ve Sosyal İmleme sitelerinin ilişkisi nedir?
Sosyal medya kavramı mesajın birden fazla kişiye gittiği, etkileşimin baş aktör olduğu bir medya devrimi anlatır. Sosyal imleme sitelerinde de etkileşim ön plandadır. Favori sitelerinizi ve etiketlerinizi başkaları görür, başkalarının favori sitelerini de siz görürsünüz.

 

 

SEO açısından sosyal imleme önemli midir?
Evet, önemlidir. Google’ın semantik web’e adımlarını atmasıyla önemi artmıştır. İnternet sitenizin başkalarının sosyal hesaplarında favori olarak eklenmesi, bu siteleri başka kullanıcıların görüp eklemesi şeklinde gelişen süreç sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırır. (bu noktada sosyal imleme sitesinin dofollow mu nofollow mu olduğu önem kazanır). Sosyal imleme Google botlarını sitenize çağırır ve sitenizin endekslenme süresini minimize eder.
Sosyal imlemenin geleceği?Aslında sosyal imlemenin geleceği hakkında henüz beta sürümdeki Diigo çok şey anlatıyor. 

 

Sosyal imleme listesi için linke tıklayınız http://forum.iyinet.com/sosyal-imleme-siteleri/228182-300-guncel-ve-kaliteli-pligg-imleme-sitesi-listesi.html

 

95 adet sosyal imleme listesi http://forum.iyinet.com/sosyal-imleme-siteleri/204889-97-adet-sosyal-imleme-sitesi.html

“Güncel ve Kaliteli Pligg imleme sitesi listesi” üzerine 2 yorum

  1. MasterProtein dedi ki:

    protein tozu , whey protein

  2. toros dedi ki:

    yeni açtığım sitem için deniyorum hemen, teşekkürler.