Google Trustrank sistemi nasıl çalışır ?

Webmaster 494

Birçok internet sitesinin seo yaparak arama sorgularında üst sıralarda çıkmaya başlaması ile birlikte google trustrank denilen kavramı hayatımıza soktu.

 

Adından da anlaşılacağı üzre trust rank algoritması sitelerin güvenilirliğini belirleyen bir algoritmadır. Google 2007 yılına kadar algoritmasını pagerank sistemi üzerinden şekillendirmekte ve arama sonuçlarını bu algoritma ile listelemekteydi. Aslında pagerank algoritmasının arama sonuçlarının şekillenmesindeki etkisi büyüktü dersek daha doğru olur sanırım. Webmasterların pagerank algoritmasını kaliteli, kalitesiz onlarca hatta binlerce link ile manüpile etmesi ile birlikte google algoritmasını geliştirdi ve trustrank dediğimiz sistemi devreye soktu.

Trustrank sistemi nasıl çalışır ?

Trustrank algoritması yine backlinkler üzerinde geliştirilen bir algoritmadır. Bu algoritmada google editörleri birinci derecen güvenilir siteleri belirlerler. Ve bu sitelere kök site denir. Kök sitelerden yapılan link çıkışlarına göre diğer internet sitelerine puan verilir, bu puan güvenilirlik puanı olarak da adlandırılır. Örnek verecek olursak kök siteden alınan link puanı 10 üzerinden 10 iken kök siteden link alan sitenin başka

bir internet sitesine verdiği link 9 puan olarak alınır ve sistem bu şekilde çalışır.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan durum olan link sayısının az olmasına karşın sitenin üst sıralarda olması durumu trustrank algoritması ile ilgilidir. Evet linkleri azdır fakat kalitelidir.

Elbette ki trustrank değeri sadece kaliteli sitelerden alınan linklere göre belirlenmez, trustrank’ı belirleyen faktör sadece backlink ile ilişkili olsaydı zaten bu sistemin pagerank algoritmasından bir farkı olmazdı. Site yaşı, özgün içerik, yeni nesil kodlama, w3 standartları, sitenin kendi içerisindeki linklemesi gibi kriterlerin de bu algoritma üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Google trustrank algoritmasının donelerini bizler ile paylaşmadığı için trustrank değerinizi malesef öğrenemiyorsunuz. Bu alanda hizmet veren sitelere ise güvenmemenizi öneririm.