Google tarafından sitelerimize verilen bir çok ceza var

Google tarafından sitelerimize verilen bir çok ceza vardır ve ne ölçüde cezalandırır bunu tam olarak bilmiyoruz.

Sandbox Sandbox bir filtreleme cezasıdır. Google sitenizden artık soğumaya başlamıştır. Sandbox ‘a düşen sitelerde ciddi hit kaybı ve index kaybı olmakla beraber, aramalarda ise çok gerilere düşersiniz. Belkide tamamen kaybolduğunuz da olur. Peki google neden bizden soğur ve sandboxa sokar.

  • Yeni açılan siteye çok aşırı backlink alınması
  • Sitenizde (ç)alıntı içerik eklenmesi ( kopya içerik)
  • Çok fazla etiketleme yapmak
  • Sitenin içeriği ile ilgili olmayan kelimeleri anahtar kelime olarak kullanmak ve bunları tekrarlamak.

Bunları yapan bir siteyi düşündüğünüz de EMEK kelimesinden ne kadar uzağında kalmış bir site olduğunu görürsünüz. Özellikle aşırı backlink ve kopya içerikli sitelere çok rastlıyoruz. Bu piyasada herkes kendini düşündüğü için bir çok yeni site sahiplerini yanlış yönlendirmiş oluyorlar. En basit örneği webmaster forumlarında 3 – 5 TL gibi fiyatlarda satılan binlerce backlink paketleri. Satılan otomatik konu çeken botlar. Bunlar insanları spam sitelere teşvik eden unsurladır. Adam açıyor sağlık sitesi bot ile 10k konuyu zamanlıyor, basıyor 1 k backlinki ondan sonra ya sitem neden böyle yok efendim neden hit gelmiyor neden filtreye girdim diye ağlar durur. Ya şöyle düşünün her gün aynı elbiseleri giyen bir eşiniz olsa ondan bile zamanla soğursunuz.

SandBox’tan Nasıl Çıkılır?

  • Ne kadar zor olsada kastığınız backlinkleri kaldırmanız
  • Daha sonra özgün içerik girmeye başlayın ve güncelliğinizi korumaya çalışın
  • Pr‘si size yakın ve site konularınızın benzer olduğu sitelerden az miktarda link alın.
  • Yazılarınızı sosyal imleme sitelerine gönderin.

Bu maddeler %100 olmasada sandboxtan çıkma oranınızı yükseltecektir. Bunları uygulayın ve bekleyin.

 

Bomb

Hasta olmadan önce kendinizi kırgın hissedersiniz ya üşümeye başlarsınız veya hapşurmaya başlarsınız daha sonra hemen hasta olmamak için önleminizi almak istersiniz. Bomd da işte böyle bir şey. Sandbox öncesi gelen filtrelemedir. Sandbox kadar ağır bir ceza olmasada etkisini hissettiğiniz hafif bir cezadır. Üst sıralarda bulunduğunuz kelimelerde siteniz kaybolmuştur artık. Bunun nedeni ise o kelimeye çok aşırı backlink alınmasıdır.

Bomb cezasından kurtulmak için kalitesi düşük link çıkışlarını silin. Gerilediğiniz kelime neyse , hem dışarıda hem site içinde o kelimeye verdiğiniz linkleri azaltın. Özgün içerikte yazılarınızı yazmaya devam edin ve sitenize ziyaretçi çekmeye çalışın.

 

-900+ Cezası

Sitenizi kelimenizde google üzerinden ararsınız ararsınız ama bir türlü bulamazsınız. Bu sizin için bir uyarıdır kendine gelmezsen Sandbox geliyor demektir. Hemen hızlıca seo çalışmalarına başlamalısınız. google algoritmasına ve kurallarına aykırı optimizasyondan uzak durmalısınız. Optimizasyon düzeltildiğinde tekrar eski yerinizi veya birkaç sıra altını alabilirsiniz. Bunun devamında yükselmeye devam etmek için istikrarlı bir çalışma göstermelisiniz.

 

-30, -60, -90 … Cezası

Siteniz arama sonuçlarında 30 ile 90 arası bir düşüş yaşamışsa büyük ihtimal bu cezalardan birine sahipsiniz demektir. En büyük sebeplerinden biris ite içi optimizasyona önem verilmemesi ve kalitesiz backlink alımıdır.

Cloaking

Bu ceza tek hedefi SEO ‘ya dadanıp üst sıralarda yerleşmek isteyen sitelere verilir. Bu siteler içeriği çok kötü ve hizmeti olmadığı halde sürekli SEO optimizasyonları ile üst sıralara yerleşmeyi başaran sitelerdir.. Böyle sitelerin hedefi ziyaretçiye değilde arama motorlarına iyi görünmektir. Ama Google böyle siteleri bildirmemiz için bize bir

_blank">Şikayet Sayfası oluşturmayı ihmal etmemiş.

Bu cezalar genel olarak bilinen cezalardır tabi bilmediğimiz bir çok cezada bizleri bekliyor olabilir. Siz sitelerinizi google seo uyumlu hale getirip özgün içeriğinizle güncelliğinizi koruduğunuz sürece size hiç bir şey olmaz.

Saygılarımla