Gameportal Teması wordpress oyun teması

Temanın özellikleri içeriğinde mevcut aslında oldukça profosyonel Gameportal Teması wordpress oyun teması.

 

İndirmiş olduğunuz .zip uzantılı dosyayı unZip ettikten sonra karşınıza gelecek olan dizinde bulunan Public_html klasörünü kendi site ftp’nizi olduğu gibi yüklemelisiniz.

Public_html dizininin içinde bulunan dosyalar oyun sayfası, gerekli eklenti ve tema dosyalarıdır.

Dosyaları ftp’ye yükleme işlemi bittikten sonra WordPress admin paneliniz girerek tema ve Postviews eklentisini aktive etmelisiniz. Tema aktivasyonunu yaptıktan sonra admin panelde sol menüde en altta bulunan GamePortal v1 sekmesine tıklayarak ayarlar sayfasına ulaşabilirsiniz. Postviews eklentisinde herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek duyulmamaktadır.

Ayarlar sayfasında yapılması gereken ayarları kısaca maddeler halinde açıklayalım. Öncelikle ayarlar sayfasında bulunan Genel Ayarlar sekmesinden başlayalım.

a – İlk ayar alanı ana sayfa da yeni oyunlar alanında gözükecek oyun sayısını ayarlamanızı sağlar. 15 idealdir ancak kategorisi çok olan siteler için bu sayı artırılabilir.

b – Sosyal Medya Bileşeni sidebar alanında bulunan facebook, twitter gibi sosyal medya araçlarını göstermenizi sağlar. Bu bileşen için tanımlanmış bir menü vardır oradan düzenlersiniz. Aşağıda onunda anlatımı mevcut.

c – Dost siteler bileşeni de WordPress admin panelde Bağlantılar sekmesinde eklemiş olduğunuz web sitelerini listelemenize yarayan bileşendir.

d – Bilgi kutusu alanı belki de tema için en önemli ayar alanıdır. Google SEO algoritmasında göze çarpan en büyük niteliklerden birisi site içeriğinde text oranıdır. Sadece resimlerden oluşan bir site insanlara büyük faydalar getirmeyeceği için Google bu etkeni önemsemektedir. Bu alana HTML olarak metninizi yazarak SEO için iyi bir adım atmış olabilirsiniz.

e – Reklam Alanları ayar alanlarında sağ kısımda göreceğiniz boyut belirtimleri ve nerede gözüktüğüne dair cümlelerle yerleşimi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

f – Footer text alanı olarak belirttiğimiz alan sitenin en altında gözükecek olan 3 satırlık bir alandır, sayaç, link vs. ekleyebilmeniz için düşünülmüştür.

Yeni bir oyun eklemek hiç bu kadar kolay olmamıştı diyerek başlamak istiyorum. Çünkü yeni yazı eklerken özel alan seçmek site sahipleri için gerçekten bir eziyettir. Bunun farkında olduğumuz için bu alanları daha kolay eklenebilir bir hale getirdik.

Özel değerler olarak adlandırdığımız bu alanda oyun için gerekli resim linki, swf linki ve ya iframe kodunu rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Bazı oyunlar swf dosyasını yükleseniz dahi çalışmadığı için iframe özel alanı mevcuttur. Swf özel alanının boş olması durumunda sistem iframe özel alanını sorgular ve sonuçları game.php de ziyaretçiye sunar. İframe olarak bir oyun ekleyecekseniz swf alanı mutlaka boş olmalıdır.

 

Yeni oyun eklerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur resim olarak belirleyeceğiniz görselin mutlaka sitenizin ftp hesabında olması gerektiğidir.

Bunun sebebi temanın kendi içinde uyguladığı Cache sistemidir. Resimleriniz Cache sistemi sayesinde imaj dosyası olarak değil txt belgesi olarak siteye yüklenir. Bu Google PageSpeed değerlerini olumlu yönde etkilemektedir.

GamePort v1 boyutlandırma işlemini bu şekilde yaptığı için sitede orantısız resimler yerine daha düzgün ve şık resimler gözükecektir.

Temamızın desteklediği 3 adet menü var. İlk menü header’de gözüken üst menü değerine sahip alandır.

İkinci menü sosyal medya değerine sahiptir, sidebar alanında sosyal medya bloğunda gösterilir.

Üçüncü menümüz ise popüler kategoriler değerine sahiptir, bu menü footer text alanının hemen üzerinde gösterilir. Tasarıma farklılık katmak için düşünülmüştür.

Siz kendi menülerinizi yaratarak bu pozisyonlarda gösterim için ayarlayabilirsiniz.

Özel sayfa düzeni ile ziyaretçilerinize en çok oynanan oyunları bir sayfada listelemenizi sağlayan bu yapının kullanımı çok kolaydır. WordPress admin panelde yeni sayfa ekle linkine tıklayın ve sayfa başlığı alanını kendi isteğinize göre doldurduktan sonra hemen sağ kısımda bulunan Sayfa özellikleri ayar alanından Şablondeğerine En Cok seçeneğini seçin. Daha sonra Yayınla diyerek menü yönetiminden istediğiniz menüye sayfanızı ekleyin.

İçerik alanına herhangi birşey yazmadan boş bir ekilde yayınlayacaksınız. Sayfa yapısı otomatik olarak en çok incelenen oyunları bu sayfada listeleyecek şekilde hazırlanmıştır.

 

indir