FN Nedir? FN Tuşu ve FN Tuşu Ne İşe Yarar?

FN Nedir? FN Tuşu ve FN Tuşu Ne İşe Yarar?

FN, özellikle dizüstü bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan ve bu tuş ile kombine çalışan farklı özellikleri çalıştırmak için kullanılan bir komut tuşudur.

FN Tuşu

FN Tuşu Laptop bilgisayarların klavyesinde fazladan yer kaplamamak için düşünülmüş ve birçok Laptop bilgisayarda bugün dahi kullanılmakta olan bir tuştur. Bu tuşa genellikle ses açıp kapatma, ses seviyesini ayarlama, aydınlatma seviyesini ayarlama ve multimedya kontrolü gibi değişik ve farklı görevler eklenir.

FN tuşu sayesinde bu tuşların tamamı var olan tuşların üzerine yerleştirilir ve yalnızca FN’e basıldığı anda bu tuşların işlevini yerine getirmesi sağlanır. Böylece klavyenin dizgisinin bozulmasına ve fazladan tuş veya düğme eklenmesine gerek kalmadan cihazın tüm fonksiyonları kullanılabilir hale getirilir.

fn

FN Tuşu Ne İşe Yarar?

FN Tuşu için belirlenmiş olan herhangi bir standart bulunmuyor olmasına karşın bu tuşu çoğu zaman CTRL (Control) tuşunun hemen yanında bulabilirsiniz. FN tuşunun cihazınızdaki fonksiyonunu öğrenmenin en kolay yoluysa FN tuşuyla aynı renkte olan diğer simgeleri takip etmektir. FN tuşu ile aynı renge sahip olan diğer tuşları aynı anda kullandığınızda simgede görünen işlem bilgisayar tarafından çalıştırılacaktır. (Örneğin bilgisayarın tek bir tuşla sessize alınması gibi.)

Kaynak: Nedir