En İyi 10 WordPress Admin Paneli Teması

WordPress’in tüm dünyada en çok kabul gören ve kullanılan CMS sistemi olmasının ardında yatan en kilit özelliği yüksek seviyede özelleştirilebilir yapısıdır. WordPress.org ve diğer kaynaklar üzerinden kullanıcılar temalardan, sistem özelliklerine kadar her şeyi WordPress eklentileri ve temaları sayesinde kendi gönlünce kişiselleştirebiliyor.

Kişiselleştirme konusuna takla attıran bu sistemde, yalnızca ziyaretçilerin gördüğü Front-End’i değil aynı zamanda dilersek Back-End bölümünü de kişiselleştirebiliyoruz. WordPress sitelerimizin panelinde en çok bizim ve içerik oluşturucuların vakit geçireceğini düşünürsek; hem daha profesyonel bir hava oluşturması hem de gözümüzün gönlümüzün açılması için bazı hoş özelleştirmeler ve WordPress admin paneli temaları şart.

WordPress’de Neden Bir Admin Paneli Teması Kullanmalıyız?

Başlıca ve en önemli neden elbette sitenize tümüyle benzersiz bir görünüş katmaktır. Bilhassa WordPress panelinizi kullanıcılarınız aktif olarak kullanıyorsa veya çok fazla sayıda yazarınız varsa biraz kişiselleştirme hiç fena olmaz öyle değil mi?

Bazı insanlar için sadece kaputun üstü önemliyken bazıları için kaputun altı da önemlidir. Siz, kaputun altına değer verenlerdenseniz ve gözünüzü artık WordPress’in standart görünümünden uzaklaştırmak istiyorsanız soruyu revize edelim; WordPress’de neden bir admin paneli teması kullanmayasınız ki?

WordPress’de Admin Temaları Nasıl Çalışıyor?

Admin temaları muhtemelen bildiğiniz üzere WordPress’in temalar klasörünün altında yer almıyor. Yada WordPress’de aktif hale getirdiğimiz temaların görselliği standart kullanıcı paneline yansımıyor. Bu nedenle kullanılmak istenen admin temasını eklenti paketi şeklinde kurmanız gerekiyor.

Aşağıda sizin için yer verdiğimiz WordPress admin paneli temalarını kurmaya başlamadan önce, mutlaka admin panelinizin renk şemasını varsayılana dönüştürmeniz gerekiyor. Renk şemasını varsayılan dönüştürmek için; Kullanıcılar > Profiliniz > Yönetici Renk Planı > Varsayılan yolunu izleyebilirsiniz.

1- Material Admin Theme

Eğer Google’ın yeni tasarım dili olan Material Design’ın koyu fanatiklerinden biriyseniz, bu tema sizin için harika bir seçim olacak demektir. Oldukça modern ve sade bir tasarıma sahip olan Material Admin Theme, WordPress’in orijinal renklerinin üzerinde güzel bir renk kontrastı uygulanmış gibi duruyor. Bu sayede elinizin ayağınızın altındaki menüler size yabancı gelmiyor ama çok daha hoş duruyor.

 

2- Fancy Admin UI

Fancy Admin UI teması WordPress’in yönetim panelini şimdiye kadar hiç göremediğimiz ama hep istediğimiz sadeliğine kavuşturuyor. Admin paneli üzerinde köklü bir değişikliğin meydana gelmesine neden olmayan tema, renk skalasını göz yormayacak şekilde tümüyle değiştiriyor. Eklentinin varsayılan renkleri mavi ve gri ancak eklentinin ayarlarında daha farklı renk seçenekleri de bulunuyor.

3- Slate Admin Theme

Slate Admin Theme’nın bence en önemli özelliği WordPress paneli üzerinden içeriklerinizi hazırlamaya alışkınsanız, içeriği hazırlama deneyiminizi iyileştirmesidir. WordPress’in varsayılan dizaynının aksine bu tema tamamen odaklanma temelleri üzerine inşa edilmiş.Bu sayede içerik hazırlarken odak noktanız kaybolmuyor ve soluk renkler sayesinde dikkatiniz farklı bir köşeye kaymıyor. Özellikle çok fazla yazarlı bir blogunuz varsa bu tema tam sizin için diyebiliriz.

 

4- Tamed Admin Theme

Tamed Admin Theme, renkleri üzerinde yapılan değişiklikler sayesinde WordPress panelinizi o stres dolu renklerden kurtarıyor ve size huzur dolu bir admin paneli sunuyor. Responsive olma özelliğine sahip olan Tamed Admin Paneli Teması sayesinde, aynı görünümü tablet ve akıllı cihazlarınızdan da elde edebilmeniz mümkün.

5- SHIFT Short WP Admin Theme

SHIFT Short WP Admin Theme, diğer temaların aksine admin panelinize sadece basit renk özelleştirmeleri katmakla kalmıyor ve yerleşim yapısına da el atıyor. Tema, ekranın üst kısmında yer alan Admin Barını tümüyle kaldırıyor ve sol tarafta hoş bir menüyle bu özelliği sunmaya devam ediyor.

Yerleşimin değişecek olması fikrinin sizi sakın hemen caydırmasına izin vermeyin. Zira sol tarafa alınan admin paneli barı da en az tepede yer alan kadar aktif kullanılabiliyor ve oldukça sorunsuz çalışıyor.Açıkçası bu tema standart WordPress paneli temasının o tüm koyu kasvetini dağıtıyor ve admin panelinize daha renkli bir yerleşim ile yeni bir dizayn vaat ediyor.

6- Reimagined Admin Theme

Karanlık ve flat renkler yerine daha aydınlık renkleri tercih etmeyi sevenlerdenseniz, Reimagined Admin Theme tam sizin için düşünülmüş bir tema diyebiliriz. Kendi içerisinde özel renk atama bölümü bulunan Reimagined Admin Theme ile admin panelinize istediğiniz renkleri katabilir ve adeta kendi stilinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Reimagined, stil değişikliklerinin yanı sıra admin paneli teması görünümünü standart klişelerden uzaklaştırmaya da yardımcı oluyor. Mesela Admin Bar’ında yer alan WordPress ikonu yerine kendi istediğiniz bir ikonu belirleyebiliyor, Admin panelinden WordPress’in Copyright yazısını ve versiyon sürüm numarasını kaldırabilme gibi şık opsiyonlar sunuyor.

7- Blue Admin

Blue Admin, admin panelinize beyaz ve mavi ağırlıklı renk şeması ve oldukça hoş animasyonlu menüler sunuyor. Sürekli sabit ve standart duran tasarım yada animasyonsuz WordPress admin panelinizden artık sıkılmaya başladığınızı mı düşünüyorsunuz? Tamam o halde flat tasarım felsefesiyle hazırlanmış Blue Admin tam size göre.

8- OT Admin Theme

OT Admin Theme, kendin pişir kendin yeciler için geliştirilmiş bir tema eklentisi. Evet, kendisine tam olarak bir admin paneli teması diyemeyiz zira OT Admin Theme’nın amacı sadece WordPress’in varsayılan renk skalasını özelleştirmek. OT Admin Theme ile hem uğraşsız hem de standartlardan fazla sapmadan kendi admin panelinizi temanızı yapabilirsiniz.

9- Live Admin Customizer

Live Admin Customizer, admin panelini tümüyle özelleştirmek isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan bir eklenti. Eklenti, admin paneli üzerinde istediğiniz gibi özelleştirmeler meydana getirip, kendi admin paneli temanızı oluşturup kullanmanıza yardımcı oluyor. Üstelik tüm bunları yaparken tek bir satır dahi kod yazmanıza gerek kalmıyor. Sunduğu geniş kişiselleştirme özellikleriyle admin panelinde dizaynını değiştiremeyeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok desek yeridir.

10- Fix Admin Contrast

“Yok abi, biz böyle iyiyiz. Düzeni değiştirmeye gerek yok” diyenlerdenseniz en azından The Fix Admin Contrast eklentisini denemeyi düşünebilirsiniz. Bu eklenti tıpkı eski sürümlerde olduğu gibi WordPress tasarımının renk skalasının kontrasını arttırıyor. Bu sayede belli başlı bölgelerde renklerin koyuluğu say

esinde daha yerinde ayırt etmeler yapılabiliyor. Mesela eklentiler bölümünde şöyle bir renk düzeni yer alsa ve şıp diye gözünüzle her şeyi ayırt edebilecek olsanız nasıl olurdu?

 

kaynak https://wmaraci.com/blog/gozumuzu-gonlumuzu-acacak-10-wordpress-admin-paneli-temasi-402

“En İyi 10 WordPress Admin Paneli Teması” üzerine 4 yorum

 1. Sedat dedi ki:

  En kullanışı ve rahat blue geliyor bana nedense, yada alıştım ondan olabilir.

 2. Amxmodx dedi ki:

  Admin temasının değiştirilmesini pek sevmem fakat içlerinden en iyisi Slate Admin ve Blue Admin

 3. Yunus Ozcelik dedi ki:

  gerçekten çok hoş temalar hemen birini kullanacağım

 4. renikal dedi ki:

  standart görüntüden sıkılanlar için güzel bir paylaşım olmuş bende deneyeceğim