Dünyaca Ünlü 10 Girişimin Harika Ofisi

İster kabul edin, ister etmeyin ama Google yalnızca internet dünyasının değil aynı zamanda gerçek dünyanın da en büyük mimarlarından biri. Daha önceden farklı bir blog yazısında yayınladığımız Tüm Dünyadan Google Ofislerine Ait Görüntülerden de görebileceğiniz üzere Google, ofislerinde tamamen ev rahatlığı ve yaratıcılık gibi temeller üzerine şekillendirilen hatta eğlenceyle harmanlanan ofisler kullanıyor. Googleplex adı verilen bu tasarım özellikleriyse tüm dünyada en popülerden en popüler olmayana kadar yüzlerce girişim ofisinde uygulanıyor.

Biliyorum, hepimizin ortak hayali bir gün girişimimiz için böyle bir ofis hazırlayabilmek yada en azından bu şekilde hazırlanmış bir girişim ve ofisin bir parçası olabilmek. Bunu başardıysanız ne mutlu size yok eğer başaramadıysanız bu ofisler tam ilham almalık ve motive olmalık;

1- Foursquare

Böyle bir ofiste kim Check-in yapmak istemez ki? Foursquare bildiğiniz üzere mobil cihazlardan yer bildirimi yapmak ve ziyaret ettiğiniz mekanlar hakkında yorumlar yaparak dünyayı daha güzel hale getireceğine inanılan girişimlerden biri. Merkez ofisiyse New York’da yer alıyor. Eğlence yönüyle de öne çıkmayı başaran ofislerden biri olan Foursquare’in ofisinde fussball, ping pong masaları ve shuffleboard’lar yer alıyor.

2- Spotify

Kullanıcıları müzik indirme ve korsana yönelme derdinden uzaklaştıran meşhur müzik girişimi Spotify’ın ofisi de New York’da yer alıyor. Düzenlenebilir masalar şehri şeklinde mimari yapısıyla dikkat çekmeyi başaranSpotify’ın ofisinde de açık çalışma alanları ve bolca koltuk yer alıyor.

3- Evernote

Phil Libin tarafından geliştirilen ve bir not uygulamasından çok daha fazlası olan Evernote’un ofisi de en az kendi uygulamaları kadar havalı. Evernote’un ofisi Kaliforniya’nın Redwood Cityşehrinde konumlanıyor. Oldukça kısıtlı bir bütçeyle döndürülen ofis (söylentilere göre)Evernote’un düşük bütçesine rağmen gerçekten harika görünüyor! Minimalist tasarımıyla öne çıkmayı başaran Evernote’un ofisinde uygulamalarının simgesi olan fil sembolüneyse birçok ögenin üzerinde rastlayabilmek mümkün.

4- BuzzFeed

BuzzFeed, birçok Webmasterın muhtemelen yakından tanıdığı 2006 yılında kurulan bir sosyal haber ve eğlence blogu. Yani bildiğiniz Onedio platformunun ilk global örneği diyebiliriz. New York’da konumlanan BuzzFeed’in ofisi tümüyle sarı duvarlara kaplı. BuzFeed’in ofisi de öyle yavana atılacak gibi değil. Oldukça geniş yemek ve sosyalleşme alanlarına sahip ki, sanırım bunlar işten kaytarmak için yeterlidir.

5- Path

Path, 2010 yılında mobil cihazlar için çıkış yapan fotoğraf paylaşma ve mesajlaşma servislerinden biri. Ülkemizde tutulmayan ancak ABD’de sıkı bir kullanıcı kitlesine sahip olan Path’de istediğiniz bir fotoğrafı aileniz ve arkadaşlarınızın da arasında yer aldığı 150 kişilik kontak listesine kolayca gönderebiliyorsunuz. Listenin genelinin aksine Path’in ofisi San Francisco’da konumlanıyor. Path’in ofis tasarımı içeriye bolca doğal ışık alan büyük pencerelerden ve beyaz duvarlardan oluşuyor. Ofisin en dikkat çekici yanıysa ofislerinde eski (retro) tarzında bir telefon kulübesinin yer alıyor olması ancak bu retro telefonun gerçekten çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz.

6- Pinterest

Eğer Pinterest’i şimdiye kadar hiç duymadıysanız muhtemelen büyük ve karanlık bir mağarada yaşıyor olabilirsiniz. Renkli fotoğraf/içerik albümleri oluşturmaya yardımcı olan Pinterest kullanıcıların ilgi alanlarıyla ilgili paylaşımlarda bulunduğu bir sosyal ağ. Pinterest’in de ofisi San Francisco’da yer alıyor. “Pinsitute” adı verilen Pinterest’in ofisleri tümüyle ağaç yapımı mobilyalardan ve minimalist tasarımın en koyu rengi olan beyaz duvarlardan oluşuyor. Pinterest’in ofisinin ilk bakışta insanı ayrı bir moda soktuğuysa başka bir gerçek.

7- DropBox

2007 yılında Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından temelleri atılan bulut depolama servisi DropBox’ın ofisi de göz kamaştıran cinsten. Eğlence unsurlarına ofisinde yer vermekten geri kalmayan DropBox’ın da “Romantik Oda” olarak adlandırdığı gerçekten romantik görünen loş bir odası var. Bu odanın tam olarak ne için kullanıldığını bilmiyoruz ama atmosfere kapılmak için yapılmış olması kuvvetle muhtemel. Minimalist ve elegant tasarım yapısıyla öne çıkan DropBox’ın ofisinin de listedeki diğer girişimlerden aşağı kalır yanın olmadığını söylemek mümkün.

8- Tumblr

Sosyal bloglama servisi olan Tumblr, 25 yaşındaki David Krap tarafından kurulan dünyanın en popüler blogging hizmetlerinden biri. Flat tasarım çizgileri üzerine temellendirilen Tumblr’ın ofisi iki kattan oluşuyor. Ofis, içerisinde ping pong masası gibi farklı eğlence araçlarını barındırıyor. E tabi, bir de ofisin içerisinde gezinen kediler var. Tumblr’ın ofisi de listedeki birçok girişim ofisinde olduğu gibi New York’da yer alıyor.

9- GitHub

Kullanıcıların kodlarını geliştirip paylaştıkları bir platform olan GitHub, listenin belki en havalı en rahat ofislerinden biri. GitHub çalışanları işe parmak arası terlikleriyle gidebiliyor ve çalışma saatleri içerisinde hafif alkollü içecekler tüketebiliyor. San Francisco’da yer alan GitHub’ın ofisinde bir de kırmızı klasik bir motosiklet yer alıyor. Motosikleti çalıştırmadan ofisin içerisinde tabanvay yoluyla gezmek de serbestmiş.

10- Zynga

San Francisco’da yer alan bir başka ofis, Zynga. Mobil oyun geliştiricisi girişim Zynga’nın tıpkı oyun dünyasını andıran bir ofisi var. Ofis tamamen köpek canlısı bir ofis, içerisinde köpekler için bolca barınma alanları ve kafesler yer alıyor. Neon ışıklarından bolca faydalanılan Zynga’nın ofisi tuhaf dekorlarla da kendini tamamlıyor. Örneğin Mafia Wars 2 oyunun sembolleri haline gelen silahların el yapımı oyuncakları ofisin dört bir yanında cirit atıyor.

BONUS: WM Aracı Ofisi

O kadar ofisi gösterip de bizim ofisi göstermeden olmazdı öyle değil mi? 😀

Şaka şaka, WM Aracı’nın ofisi şuan için taşınma aşamasında yani bu listeye şuan için koymamız pek mümkün değil, belki bir gün başka bir listede yer veririz ne dersiniz? 🙂

 

kaynak https://wmaraci.com/blog/dunyaca-unlu-10-girisimin-harika-ofisi-359

“Dünyaca Ünlü 10 Girişimin Harika Ofisi” üzerine 4 yorum

 1. Tahir dedi ki:

  Sıradışı herşey kulağa hoş geliyor, fotolar süper 🙂

 2. Ali Tasci dedi ki:

  Ofislere baksana arkadaş ya bizim ofiste iki masa bir sandalye daha geçen gün kahve makinesi aldık. Çaycı bizden çok kazandı vallahi ofis açıldığından beri 😀 helal olsun adamlar güzel yatırım yapıyor.

 3. Güray dedi ki:

  Çok ilgi çekici ofisler, miskin birisinin bile çalışası geliyor 🙂

 4. Zaradene dedi ki:

  Girişimci olmanın ilk kuralı yaracılığı tetikleyen çalışma ortamının yaratılması olduğunu bu örnekte daha iyi anlıyoruz