Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır ?

 

Dmoz (Directory Mozilla) olarakta bilinen Open Directory Project (ODP) yani Türkçe anlamı ile Açık Dizin Projesidir. Açık Dizin Projesi olarak adlandırılmasının nedeni herhangi bir ücret ödenmeden dizine kayıt olunabilmesi, açık kaynak ile geliştirilmesi ve ayrıca projenin gönüllük esasına göre ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Projenin ne olduğunu anlatalım; gönüllü olarak çalışan editörlerin, kayıt olma amacıyla başvuran web sitelerini konularına göre incelendiği ve başvurusu kabul edilenlerin yayınlandığı bir internet dizinidir.

Arama motorları Dmoz listesini dikkate aldıkları için bu dizine kayıt yapmak önemlidir. Dizine kayıt insan kontrolünde

n geçtiği için arama motorları bu dizine kayıtlı olan sitelerin içeriğinin kaliteli olduğunu düşünürler. Bundan dolayı da eğer bu dizinde yar alırsanız arama motorlarında daha üst sırada gelirsiniz. Buna ek olarak da, sitenizin bedava reklamını yaptırmış olacaksınız.

Dmoza kayıt yapmak için aşağıdaki sırayı takip edin:

  1. Kayıt işlemi için dmoz.org sitesine gidiyoruz
  2. Gelen kategorilerden en uygununu seçerek en alt kategoriye kadar gidiyoruz. Bu adım çok önemlidir. Çünkü yanlış kategori seçiminden dolayı kaydınız kabul edilmeyebilir. Bu yüzden sitenizin içeriğine benzeyen başka bir siteyi referans alabilirsiniz, en doğru kategoriyi bulmak için. Örneğin; benim web sitem için en uygun kategoriye buradan ulaşabilirsiniz.
  3. En uygun kategoriyi bulduktan sonra sağ üste yer alan menüden adres öner butununa tıklıyoruz.
  4. Sitemizin ana sayfa adresini giriyoruz. Örneğin; http://maxteknoloji.com/
  5. Sitemizin başlığını giriyoruz. Örneğin; bcakir
  6. Sitemizin açıklamasını giriyoruz. Bunu sitenizin sloganı ile karıştırmayın. Örneğin; Php, JQuery ve Facebook uygulama yazılarının bulunduğu kişisel internet günlüğü.
  7. Son olarak da iletişim için e-posta adresinizi yazarak kaydı onaylıyorsunuz.