Blogger’da Blog Oluşturduktan Sonra Yapılması Gereken Ayarlar

Türkiye’nin ve Dünya’nın en popüler ücretsiz blog platformu olan Blogger’da blog oluşturmak çok kolay.Blogunuzu oluşturduktan sonra hemen yazı göndermeye başlamadan önce bazı ayartlar yapmalısınız.Peki neler bunlar?

1. Başlık Ve Açıklama Girin

 

Blogunuzu oluşturduktan sonra hemen yazı göndermeye başlamadan önce bazı ayartlar yapmalısınız.Peki neler bunlar?

1. Başlık Ve Açıklama Girin

Blogunuzu oluşturduktan sonra Ayarlar sekmesinde Temel ayarları açın ve Başlıkkısmı ile Açıklama kısmına mantıklı ve blogunuzu tanımlayacak bilgiler yazın.

Başlık kısmında blogunuzu oluştururken yazdığınız başlık zaten mevcuttur.Eğer aklınıza daha parlak bir başlık fikri geldiyse onu yazın.Açıklama kısmına ise blogunuz hakkında anlamlı bir açıklama yazın.

2. Blogunuzun Görünür olduğundan Emin Olun

Yine Temel ayarlardaki Blogunuz listelerimize eklensin mi? ve Arama motorlarının blogunuzu bulmasına izin verilsin mi? sorularının karşılığındaki seçeneğin Evet olduğuna emin olun.

Blogunuzun arama motorlarında gözükmesini istiyorsanız bu iki seçeneği evet olarak işaretlemelisiniz.

3. Ana Sayfada Gösterilecek Yazı Sayısını Belirleyin

Ehl-i Blog’un ana sayfasında bildiğiniz gibi 8 kayıt gösterilmekte.Siz de ana sayfanızda kaç adet kayıt gösterilmesini istiyorsanız Ayarlar sekmesinden Biçimlendirmeayarlarını açın ve En fazla şu kadar göster seçeneğini isteğinize göre belirleyin.

Ana sayfa’da kaç kayıt göstereceğiniz blogunuza yazma sıklığına bağlıdır.Eğer her gün yazı yazacaksanız en az 7 olarak belirleyin.Haftada bir iki kez yazacaksanız 3-5 arasında bir değer belirleyin.

4. Saat Dilimini Ayarlayın

Yazdığınız yazıların gönderilme tarih ve zamanının doğru olmasını istiyorsanızBiçimlendirme ayarlarındaki Saat Dilimi ayarını Türkiy’ye göre değiştirin yaniGMT+02:00 olarak ayarlayın.

5. Yorumları Herkeses Açık Yapın

Blog yazılarınıza yaılan yorumları herkesin okuyabilmesi için Ayarlar sekmesindekiYorum ayarlarında Yorumlar ayarının yanındaki seçeneğin Göster olarak işaretlendiğinden emin olun.

Blogunuzu ziyaret eden herkese yorum yapma imkanı vermek için Kim Yorum Yapabilir? seçeneğini Herkes olarak seçin.

Yorum formunun yeri için en uygunu aynı Ehl-i Blog’da olduğu gibi yazılarınızın sonunda en alt taraftır.Bunu için Yorum Formunun Yerleştirilmesiseçeneklerinden Aşağıda gömülü kayıt seçeneğini işaretleyin.

6. SPAM Yorumları Engelleyin

SPAM yorumları engellemek için 2 adet ayar vardır.İlki yorum denetlemedir.Yorum Denetleme ayarını Her Zaman olrak işaretlerseniz blog yazılarınıza yapılan yorumlar siz onaylamadan yayınlanmaz.

">İkinci ayar ise kelime doğrulamadır.Yorumlar için kelime doğrulama gösterilsin mi? sorusunda Evet seçeneğini seçerseniz.Yazılarınıza yorum yazarken gösterilen bir kelimeyi kutuya girerek yorum yapan kişinin insan mı yoksa robot mu olduğu ayrımı yapılır.