Backlink kaynağı bulma ve backlink stratejisi oluşturma.

Bu yazıyı seo-sirlari.blogspot.com.tr de görüp sizlerle paylaşmak istedim.Çok etkili bir yöntem olduğu için bugünden itibaren bizde deneyecegiz.

Google trends nedir?

 

GoogleSove.com adlı site açtık ve içeriği özgün, tasarımını SEO’ya uygun wordpress temaları ile firma sitesine ek olarak birçok SEO eklentileri ile güçlendirdik diyelim ve amacımız söve kelimesinde Google’da ilk sayfaya gelmek daha sonraki aylarda 2. 3. aylarda 1. sıraya gelmek.

Şimdi “söve” kelimesine alacağımız backlinkler nasıl olmalı ? Google’da branda yazınca çıkan sonuçlar hep firmalar ? sitelerinden link satarlar mı ? tabiki hayır rakip firmaya link satmak, reklam yapmak mantıksız kimse böyle birşeyi kabül etmez.

Kendi çabalarınızla 1-2 blogspot 1-2 wordpress tabanlı branda ile ie blog açıp link almak ? Evet mantıklı ama sizi bu halde 1. sayfaya getirmez.

Toplist, dizin, imleme, blog backlink yapmak ? baya etkisi olur ama iddaalı bir şekilde sizi 1. sayfaya getirmez belki bundan 4-5 yıl önce getirirdi ki getirmişdi ama şuan RİSKLİ.

Peki biz branda kelimesi için nasıl bir yol izleyeceğiz ?İşte burada Google’ın arama trendleri devreye giriyor.

2004-2005 yıllarında Google çok büyük bir adım attı. Elma ile Armutu aynı sepete koymaktan vazgeçti çünkü web spam o kadar çok artmıştı ki – toplist sitelerin 500k’ya varan içerikleri ile günde 50k lar hit almalar mı ?

Geliştirdiğiiz web spam scriptleri ile günde 100k lara kadar dayandığımız günler eskide kaldı.

http://www.google.com/trends/explore?hl=tr#q=s%C3%B6ve&date=today%2012-m&cmpt=q

söve kelimesindenin geçmişten – günümüze aranma trendi ve ilgili KATEGORİLERİ listelenmekte işte aradığımız bu !.

 

 

Google söve kelimesini kategorilendirmiş gördüğünüz gibi üstüne üstülük sırasını göstermiş. bunların alt kategorileri var.

 

 

 

Gördüğünüz gibi “SANAT VE EĞLENCE” içinde link alabilceğim site içeriklerini az çok buldum.

Hatta daha ileri gidip “Müzik ve Ses” Kategorisinin alt kategorine bakıp nokta atışı yapmak istiyorum ve http://www.google.com/trends/explore?hl=tr#cat=0-3&q=s%C3%B6ve&date=today+12-m&cmpt=q

Yani Müzik sitelerinden alacağım “söve” kelimesinde link bana fayda sağlayacak

Şimdi gelelim kıssadan hisseye.

Ben bunu uzun yıllar deniyorum bir sorun yaşadım mı – HAYIR
Memnunuyum kesinlikle evet NEDEN ? Çünkü benim çalıştığım kelimeler gün geliyor söve, otomatik kapı, çelik kasa, ferfoje gibi sektörel kelimeler.

SEKTÖREL Kelimelerde birebir içerikler uyan sitelerden link bulmak/almak imkansız.

Peki diğer yöntem yani şua hali hazırda “ALEXA’sı düşük, İNDEXİ bol, PR4 HERHANGİ bir (adult olmayan) siteden link almak” işe yaramıyor mu ? YARIYOR ama ! ama ya dikkat !

Birçok kez en son 2 ay önce denediğim bir çalışmada forumlardan, mp3 sitelerinden vs vs PR4 filan Alexa düşük gibi hiç kategoriye bakmadan link aldığım site 5. sırada durdu kaldı.

Aynı kelimede yeni açtığım siteyi sadece Google’ın bana önerdiği kategorilendirmeye göre link alımları yaptım ve 2 hafta içerisinde uzun yıllar 1. olan .com.tr uzantılı firmayı sadece 2 hafta içinde geçip 1. oldu.

Nokta atışı yapmak ve daha etkili SEO çözümleri için yükselmek istediğiniz kelimenin Google gözünde hangi içeriklerle kategorilendirilmiş bakın ve ona göre backlink stratejisi oluşturun.

Faydalar;
– Daha kısa sürede daha etkili çözüm.
– Filtre, ban gibi cezai işlemlere düşme oranı çok çok düşük.
– Backlink alımlarında %50 oranında kar sağlama.

Önerilerim;
– SEKTÖREL kelimede yükselmek için http://www.google.com/trends/?hl=tr adresinden araştırma yapmak.
– Çıkan sonuçlarda kategorileri araştırmak ve Google’ın önerdiği içeriklerden alım yapmak.