Askerlik Düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkek bireyler, 20 yaşını geçtikten sonra askerlik görevlerini yerine getirmek ile yükümlü olurlar. Bu yükümlülüklerinin ertelenmesi ya da muaf edilmesi için belirli şartlar bulunurken bu şartlara uyup uyulmadığına da askerlik şubeleri karar vermektedir. Şuanda askerlik süresi olarak belirlenen 1 senenin, sağlıklı her birey tarafından doldurulması gerekmektedir. Bu aşamada üniversitelerin 4 senelik bölümlerinden mezun olan bireyler, kısa dönem askerlik hakkı kazanır ve bu da 6 aylık bir süreçtir. Bu süreler geçmiş yıllarda daha yüksek seviyelerdeyken azalarak günümüzde bu seviyelere inmiştir. Bu gelişmeler sebebiyle de sürekli olarak askerlik düşecek mi sorusu akıllara gelmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşanan bu gelişmenin günümüzde de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sürekli olarak merak konusu olmaktadır. Askerlik Düşecek mi? sorunun resmi bir cevabını arayan kişiler ise güvenilir ve güncel internet sitelerini takip etmektedirler.

Askerlik için tüm işlemler resmi siteden açıklanırken, bu alanlar hakkında bilgilerin ve kullanım şartlarının yer aldığı siteler de bulunmaktadır. http://www.askerliksorgulama.com sitesi gibi güvenilir siteler, resmi site üzerinden alınan kesin bilgileri kullanıcılarına aktarmaktadır. Bu aşamada kişiler, siteye girerek askerlik hakkında ki tüm konularda bilgi sahibi olabilirler. Genelde ülkemizde yer alan yöneticiler tarafından açıklanan askerlik süresinde indirimler için ortaya çıkan gelişmeler ve yaşanan olaylar site üzerinde yer almaktadır. Bu konuda ki yetkili kişilerin yaptıkları açıklamalar ve ileride yaşanması beklenen gelişmeler sürekli olarak http://www.askerliksorgulama.com sitesinde okuyuculara duyurulmaktadır. Bunun için kişilerin, site üzerinde yer alan haberler kısmına girerek yayınlanan haberleri incelemeleri gerekir. Askerlik süresi düştüğünde ya da sabit olarak devam ettiğinde bu kısımda direkt olarak açıklanacaktır.

Askerlik süresinin daha öncesinde de kısalması bireylerin bu yönde bir beklentide olmasına sebep olurken çok sıklıkla gelişmeler yaşanmamaktadır. Son dönemde bedelli askerlik üzerinde de oynamaların yapılması düşünülürken sürede bir kısalma olması beklenmiyor. Ancak ani kararlar ile de farklı seçeneklerin değerlendirildiği bir ortamda gelişmelerin önceden tahmin edilmesi de son derece zor oluyor. Bu sebeple kişilerin bu doğrultuda yayınlanan haberleri ve yapılan açıklamaları iyi bir şekilde takip etmesi gerekiyor. Eğer kişiler askerlik görevlerini yaparlarken bu süreler kısalırsa da kişiler görevlerini tamamlamış bir şekilde erkenden terhis olabilirler. Bu sebeple gidecek olan kişilerin aklında bu soru olmadan rahatlıkla kişiler görevlerini tamamlamalıdırlar. Aksi durumda psikolojik açıdan da oldukça zorlayıcı bir askerlik dönemi onları bekliyor olabilir.

“Askerlik Düşecek mi?” üzerine 9 yorum

 1. Sedat dedi ki:

  Daha da fazla düşeceğini sanmıyorum. Bence şuanki askerlik süresi gayet iyi ve yerinde. Asıl önemli olan acemi birlik süresinin uzatılması olacaktır. Çünkü acemi birliğinden giden biri direk doğu sınır bölgeyede verilebiliyor. Ama asker acemi çok fazla bilgisi yok. O yüzden acemi birlik süresi daha uzun olursa daha iyi olacaktır.

 2. Kubilay dedi ki:

  Daha fazla düşmemesi lazım bence. Askerlik kutsal bir görevdir. Her erkek vatandaşın yapması gerekiyor. Bedellinin de kalkmasını düşünüyorum.

 3. Tarık dedi ki:

  Bence 1-2 ay daha kısaltılabilir. Bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca bedelli askerlik çok saçma. Erkek adam gider askerliğini yapar orda birşeyler öğrenir gelir.

 4. Ethem dedi ki:

  Bence askerlik en az 5 yıl daha düşmez. Profesyonel askerlik genişletilirse belki 9 aya düşebilir. Bedelli askerlik devam edecektir. Hükümet değişirse daha farklı olabilir, komşularla ilişki de önemli askerliğin düşmesi için.

 5. Asya33 dedi ki:

  Benim şahsi düşünce m bir bayan olarak askerlik düşmemeli abim 18 ay yaptığı yıllar onlara askerlikta hakszılık yapılmış olmazmı . Aslında bayanlarada askerlik gönüllü olmak koşulu ile getirilmelidir.

 6. Papiko dedi ki:

  Askerlik düşeceği kadar düştü zaten şuan gayet iyi acemi birliği süresi bana göre çok az, tam eğitim almadan bizi doğuya saldılar en önemlisi eğitimdir önceleri 18 ay askerlik yapanlar vardı,şimdikiler 1 yıl bile yapmaya laf söylüyor,kimiside bedelli askerlik yapıyor,Her Türk askerliğini seve seve yapıp vatani görevini bitirmeli…

 7. Kağan Uslu dedi ki:

  Bence düşmesi gerçekten iyi olur ama abartılıcak kadar’da uzun bir süreç değil zaten

 8. Ahmet Can Alyürük dedi ki:

  Askerliğin düşmesi iyi olur. Artık bence bu gerekli yani.

 9. Murat Erdem dedi ki:

  Tek tip askerlik en güzeli. Kısa dönem de uzun dönem de aynı süre içerisinde yapılmalı. Fazla süreli askerlik maddi ve manevi olarak hem birey hem de devlet için zarar.

  Askerlik yaparken konuştuğumuz çoğu komutanın görüşü de bu yönde.