Мобильно адаптивная верстка. договор на услуги по организации мероприятий
Android Güncellemelerini Geç Veren Şirketlere Ceza

Android Güncellemelerini Geç Veren Şirketlere Ceza

Android işletim sisteminin adaptasyonundaki etkiler konusunda yıllarca sessiz kalan ve etliye sütlüye karışmayan Google en sonunda sessizliğini bozma kararı aldı. Google bundan sonraAndroid güncellemelerini cihazlarına geç dağıtan üreticilerin listesini açıklayacak ve bu üretici şirketleri kendince cezalandırarak satış hacimlerini baltalayacak.

Bildiğiniz üzere Google’ın geliştiriciliğini üstlendiğin Android işletim sistemi adeta bir taraftan iOSdiğer taraftansa Windows Phone ile etrafı çevrilmiş kara parçası. İşletim sistemini çok daha kullanılabilir hale getirmek için Google durmaksızın Android işletim sistemini güncelliyor ve yapmış olduğu güncellemeleri ilk olarak üretici şirketlere gönderiyor. Üretici şirketlerden beklenense gönderilen güncel Android sürümünü en kısa süre içerisinde kendi cihazlarına göre uyarlayarak güncelleme halinde kullanıcılara sunması. Ne var ki, Google’ın gösterdiği öz veriyi cihazlarında Android işletim sistemi kullanan birçok üretici göstermiyor.

iOS’in kendini hızlıca yeniliyor olması son sürümü kullanan çoğunluk bir kitlenin her daim var olmasını sağlıyor keza Windows Phone için de aynısı söylemek mümkün. Android’de son sürüm kullanıcılarının düşük olmasının en önemli nedenlerinden biriyse Google’a göre Android güncellemelerini geç yayınlayan üreticiler.

Google Üreticileri Nasıl Cezalandıracak?

Google, bundan sonra güncellemeler konusunda ağırdan alan ve kullanıcılarına aylar sonra güncelleme sunan üreticilerin isimlerinin yer aldığı herkese açık yayınlanacak bir liste hazırlayacak. Bu listedeki üreticileri “Bu şirketler cihazlarına güncellemeleri çok geç veriyor.” şeklinde ifşa edecek. Böylece yeni akıllı cihaz satın almayı düşünen ve özellikle güncellemelerden dolayı yakınan kullanıcılar listedeki markaları daha az tercih edecek ki bu durum doğrudan üreticilerin satış oranlarına yansıyacak.

Android Marshmallow güncellemesini alacağı iddia edilen birçok cihazın dahi hala güncellemeyi alamamış olması ve Google’ın yeni Android güncellemesi üzerine böyle bir karar alması muhtemelen Android kullanıcılarını sevindirecektir.

Sizce Android’in iOS’in gölgesinde kalm

asının en önemli nedenlerinden biri Google’ın da düşündüğü gibi üreticilerin işletim sistemi konusundaki rahatlığı olabilir mi?

Google, Android Güncellemelerini Geç Veren Şirketleri Cezalandıracak

Kaynak: https://wmaraci.com/blog/google-android-guncellemelerini-gec-veren-sirketleri-cezalandiracak-261

“Android Güncellemelerini Geç Veren Şirketlere Ceza” üzerine 9 yorum

 1. Erdinç dedi ki:

  Google adına mantıklı bir adım. Bu sayede şirketler güncellemeleri erkenden yapar artık 🙂

 2. Mertcan Koyuncu dedi ki:

  IOS bu yüzden çok tutuluyordu zaten, aynı şekilde samsung. Diğer firmalar güncelleme sıkıntısı olduğu için pek fazla tutulmuyordu. Onlarada ilgi artmış olur şimdi

 3. omer dedi ki:

  Bence gayet mantıklı olmuş google gerçektende kullanıcılara en iyisini sunmak için uğraşıyor..

 4. copierbond dedi ki:

  ben android one platformunda kullanıyorum her güncelleme ilk bizde diğer markaların neyi eksik versinler tabi.. google nin böyle bir liste oluşturması o markaları düşüreceğinden dolayı hızlı verirler kullanıcılarıda rahatlar 🙂

 5. Celal Yesil dedi ki:

  Bence geç verene değil doğru düzgün test etmeden gönderene ceza vermeli. Gmd cihazıma android 5 gelmişti dünya kadar hata vardı.

  Google bu defa süre verecek doğru düzgün test etmeden kullanıma alacaklar ondan sonra uğraş dur

 6. ayguci dedi ki:

  aynen yapılmasına geç kalınan bı uygulmaydı bence adam teli satıyor sonra arkasına bakmıyor

 7. Buğrahan dedi ki:

  Neyseki benm telefonum Google destekli.Diğer kullanıcılar için güzel olmuş.Zaten gerekliydi boyle bir kural

 8. Berk dedi ki:

  Valla yerinde bir karar olmuş. Eski telefon modellerine gereken değer verilmiyordu.

 9. Maden Sektör dedi ki:

  Google için çok mantıklı bir adım