Alaska’da 30 Yıl Bir Başına Yaşamak

Hikaye çok güzel ve bir o kadar da ilginç. Hayatın karmaşasından ve gürültüsünden sıkılıp, yalnız başına bir ömür geçirmek, herkesin yapabileceği bir iş değil. Fakat Richard Proenneke bunu başaran milyonlarca kişiden birisi.

Richard Louis Proenneke (4 Mayıs 1916 — 20 Nisan 2003) tarihlerinde yaşamış, amatör bir doğa tarihiçisi. Çocukluğundan bu yana bir çok farklı işte çalışmış. Bu nedenle elinden her türlü iş gelmekte. Marangozluk, balıkçılık ve motor tamirciliği gibi el ustalığı gerektiren işler, ona ekstra yetenekler kazandırmış. Pearl Harbor saldırısından hemen sonraki gün, Amerikan donanmasına yazılmış ve marangoz olarak donanmaya hizmet vermeye başlamış. Bu hizmet sırasında ateşli romatizmaya yakalanınca, 6 ay boyunca hastanede kalmış. Arkadaşı Sam Keith‘e göre bu hastalık onun hayatında bir dönüm noktası olmuş. O günden sonra Richard, kendini sağlıklı yaşama ve dayanıklı olmaya adamış.

Yıllarca tamirci ve ağır ekipman operatörü olarak çalışan Richard, emekli olduktan sonra Alaska Twin Lakes’e yerleşmeye karar vermiş ve 30 yılını geçireceği, bulunduğu çevredeki doğal malzemelerle inşa ettiği bu tek göz ağaç evi yapmış.

Richard Proenneke

Richard Proenneke, evin yapımından, günlük aktivitelere kadar bir çok kareyi filme aldı ve bu görüntüler “Alone in The Wilderness” adında bir belgesele dönüştü. Proenneke’nin kendi çekmiş olduğu video kayıtlarından derlenen yaşantısını izleyebilirsiniz. (1999 yılında şehir hayatına döndüğünde 82 yaşındaydı. Proenneke 2003 yılında hayatına veda etmeden önce yapmış olduğu kulubeyi National Park Service’e bağışladı.)

kaynak https://wmaraci.com/blog/alaska-da-30-yil-bir-basina-yasamak-183

“Alaska’da 30 Yıl Bir Başına Yaşamak” üzerine 3 yorum

  1. Tahir dedi ki:

    Burda yaşayacağıma Karadenizde yaşarım, Zonguldak köyleri mesela 😉

  2. Serkan dedi ki:

    Dayıya acayip özendim be sinir stresten uzak en güzeli

  3. hackxien dedi ki:

    İnsan bazen her şeyden uzaklaşıp bu şekilde yaşamak istiyor fakat ben bir süre sonra sıkılırım tabiki :))