2013 Yılı bitmeden sgk affımı geliyor ?

Sosyal güvenlik reformuyla birlikte sigorta primlerini kendileri ödeyenlerin borcu 6 milyar liraya ulaştı. SGK Yeniden yapılandırma planını gündeme aldı.

 

Radikal gazetesinden Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre Sosyal güvenlik reformuyla birlikte genel sağlık sigortası kapsamına giren ve primlerini kendi ödemek yükümlülüğünde olan kişilerin prim borçlarında ciddi yükseliş var. Ödenemeyen primlerin 6 milyar TL’ye yaklaştığı belirtiliyor. Yeniden yapılandırma borcun daha fazla yükselmemesi için yapılacak. TESK Başkanı Bendevi Palandöken “Nefes alınması için; GSS primlerinde yeniden yapılandırma çalışması beklentimiz var” dedi.

 

Sonbaharla birlikte ekonomi yönetiminin masasında yeni bir af ve yeniden yapılandırma planı var. Genel sağlık sigortasında (GSS) zamanında ödenmeyen primlerin gecikme faizlerine af getirilmesi ve borçların yeniden yapılandırılmasını içeren çalışma sessiz sedasız yürütülüyor.

 

2012 itibariyle tümüyle uygulamaya giren genel sağlık sigortası sistemi, sağlık sigortasında isteğe bağlı olma durumunu ortadan kaldırıyor ve herkesi sisteme dahil ediyor. Bu kapsamda 8 milyon yeşil kartlı dışarıda bırakıldığında 5 milyon civarında kişinin primlerini kendi ödeyerek sağlık sigortası imkanlarından yararlanması gerekiyor. Ancak primini kendi ödeyerek genel sağlık sigortasına girenlerin borçlarında son dönemde ciddi bir artış dikkat çekiyor. Nisan itibariyle 5 milyar TL civarında olan borcun son aylarda 6 milyar TL’ye yaklaştığı belirtiliyor. Birikmiş prim borcu olanlar, 2 aydan sonra sağlık hizmetinden yararlanamıyor.

Torba kanunla gelebilir
Biriken borçlar için Ankara ’da yeni gündem ise, yeniden yapılandırma planı. Birikmiş borç faizlerinin silinmesini, borcun ise taksitlendirilmesini öngören yeniden yapılandırma planının ekim ayında meclisin açılmasının ardından yasalaşması bekleniyor. Ekimden sonra ekonomi yönetiminin yeni torba kanun getirilmesi ve düzenlemenin son dakika değişikliği olmazsa eklenmesi planlanıyor.

“2013 Yılı bitmeden sgk affımı geliyor ?” üzerine 3 yorum

 1. Sinan dedi ki:

  Keşke alsada bizde borçlardan kurtulsak, bir umuttur bekliyoruz.

 2. böcek ilaçlama dedi ki:

  önemli olan borçların birikmemesi af getirmek yerine SGK primlerini indirmeleri daha yerinde olur. Bir iş veren için borçları ödemek çok zor. İlaçlama sektörü için kalifiye personel çalıştırılmak zorunda insan sağlığı söz konusu olduğu için bütün iş güvenliği şartlarını yerine getirilmesi gerekir. Türkiye piyasası da ortada

  1. Max Teknoloji dedi ki:

   Bu yasa çıksada herkes borçlarını ödeyebilse.Benimde yıllardır ödemediğim bağkur borçlarım var.Devlet babadan taksit istiyoruz.