Yangın Algılama Sistemleri

Tanıtım Yazıları Max Teknoloji 523

Yangın Algılama Sistemleri
Yangın Algılama sistemleri yangın algılama paneli ve dedektör tertibatından oluşmaktadır. Bu elemanlar birbirleri ile sürekli olarak elektronik tabanlı bir iletişim içindedir. Yangın dedektörler tarafından algılanır. Çevrede yangın uyarısı alan dedektörler ana panele durumu bildirir ve alarm paneli yangın alarmı verir. Dedektörler duman dedektörleri ve ısıya duyarlı yangın dedektörleri olarak iki kısımda incelenirler.
Duman dedektörleri:
Bir disk şeklinde plastik muhafazalı olan duman dedektörleri yoğun duman algıladıklarında kendi üzerlerinde bulunan sesli ya da göstergeli panel aracılığı ile alarm verirler. Genellikle sigara yasağı olan mekanlara kurulan bu tip dedektörler sigara içimini caydırıcı niteliğe sahiptirler. Optik duman dedektörleri adından da anlaşılacağı gibi bir ışık sensörü olarak çalışırlar. Dumanın yoğunluğundan etkilenen ve kırılan ışınlar elektronik tertibatta uyarıyı tetiklerler. Böylece alarm çalar. Devre dışı bırakılmaları daha zor olan fakat yangınları iyonizasyon tipli detektörlere oranla daha yavaş algıladıkları çeşitli testler sonucunda ortaya çıkan (California Texas NFPA Araştırma merkezi) duman dedektörleri uzun süreli yangınların olma ihtimalinin yüksek olduğu fabrikalarda büyük spor salonlarında imalat merkezlerinde depolarda tercih edilen detektörlerdir.
İyonizasyon Tepkili Dedektörler
Fiyat ve maliyet olarak daha ucuza mal olan bu tip dedektörler üzerlerinde bulunan delikler vasıtası ile havayı içe çekerek havayı daha iç taraftaki optik alıcılara denetletir. Duman partiküllerine rastlayan optik alıcılar hemen alarm verirler. Bu tip sistemlerde birinci dereceden önem taşıyan nesnelerin kurtarılması amacına yönelik olarak gazlı söndürücü sistemleri de anında tetikleyerek başarılı bir şekilde yangının söndürülmesini sağlar.

Yangının yayılma hızı düşünüldüğünde, ilk müdahalenin en kısa ve hızlıca yapılması önemlidir.

Yangın Algılama Sistemleri nin asıl görevi yangının kaynağının kısa sürede bulunarak söndürülmesidir. Yangının kaynağının bulunmasındaki sürenin, dikkate alınmadan yapılan projelendirmeler veya al

gılama elemanlarının tipinin doğru seçilmemesi sistemin ana işlevini tam olarak yerine getirememesine neden olacaktır. Ayrıca algılayıcı tipinin ortam koşullarına uygun olarak seçilmemesi yanlış alarmlara neden olacağından, sistemin güvenilirliğinin ortadan kalkması sonucunu doğuracaktır.

Sizde daha detaylı bilgi için agskamera sistemleri sitemize göz atabilirsiniz => www.agsguvenliik.com 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Max Teknoloji {Max Teknoloji}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tatamizemin.com Seo