Webmasterların 8 Ortak Özelliği

ASP Scriptler Max Teknoloji 1.203
Paraya Para Demeyen Webmasterların 8 Ortak Özelliği

Napolyon bundan asırlar önce bir savaşı kazanmak için gerekli olan üç şeyi çok açık bir şekilde ortaya koymuştur; para, para ve yine para. Bu sözlerin ve yaşanan savaşların üzerinden uzun yıllar geçti. Napolyon öldü ve savaşı bitti. Bizim savaşımızsa henüz yeni başlıyor ve her gün giderek katlanıyor.  Bu savaş ödememiz gereken faturalar, yaşamak için gerekli temel ihtiyaçlar, eğlenmek için gerekli ihtiyaçlar ordularına karşı olacak. Savaşın galibi olmamız içinse bize yine üç şey lazım; para, para ve para…

Peki, verdiğimiz bu maddi savaşımızda ne kadar yol kat edebildik? Savaşta sadece ay sonunu görecek kadar şanslı olanlardan mıyız, yoksa paraya para demeyip farklı lakaplar takandan mı? Eğer kaybedenler kulübünün ayrılmaz müdavimlerinden biriyseniz bir şeylerin ters gittiği kesin.

1. Kulaklarını Tıkamayı Biliyorlar – Bu Madde “Boşver Aga O Sektörden İş Çıkmaz.” İçerir

İnternet sektörünün kazananı olmak istiyorsanız uygulayacağınız ilk ve basit kural; kulaklarınızı tıkayın. Size yapılan tavsiyelerden akıllıca olanlarını alın ve diğerlerini boş verin. İnternetle geçimini sağlayan ve ciddi paralar kazanan Webmasterların büyük bir bölümü kulaklarını gerektiği yerde kapatabilmeyi bilen kişilerden oluşuyor.

Hadi bugün binlerce kişinin ziyaret ettiği Yemek Sepeti’ni bir düşünelim. Bundan yıllar önce bu fikir Yemek Sepeti’nin kurucusu haricinde en az 1000 kişinin aklına gelmiş fakat uygulayanı Nevzat Aydın olmuştur. O da diğerlerinin söylediklerine kulak asıp “Ya şimdi dükkanı bağlarız, adam sipariş verir dalga olsun diye ödemesini yapmaz, sonra uğraş dur.” şeklinde düşünüp fikrini uygulamasaydı hiç birimiz bu ve bunun gibi nice adamı tanımıyor olurduk.

2. Hedefe Odaklanmayı Seviyorlar –  Bu Başlık “Yia, Onu Kim Arayacak ki?” İçerir

İnternetin en çok kazananlarının en çok aranan alanlarda olanlar olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. En çok aranan şeyler çok büyük bir topluluğa hitap ediyordur. Büyük topluluklara hitap edilen internet sitelerinde kazanç çoğu kez diğerlerine göre daha düşüktür.

Hedefiniz daha az aranan ve nitelikli kazandıran projeler olmalıdır. Örneğin saç modelleriyle ilgili birçok kadının arama yaptığını biliyor ve bu nedenle hepimiz Webmaster terimini öğrendikten sonra bir çırpıda kadın temalı içerik sitesi geliştiriyoruz.

Biz bu siteyle didinip dururken o sırada krediler hakkında bilgi içerikli sitesi olan adamın biri parayı kaldırıyor.  Tabii bi’ de biz bu arada muhtemelen günlük hayatta hiç işimize yaramayacak “ombre” gibi bayanlara özgü terimleri öğrenmiş oluyoruz. Neyse ya sorun yok, kazanmıyoruz ama ombre’nin ne olduğunu biliyoruz. Ne bileyim olur da kız arkadaşınız saçım nasıl güzel olur derse ombre dersiniz o kadar karamsar olmayın.

3. Rekabeti Seviyorlar ve Mantıklı Riskleri Kabul Ediyorlar – Bu Madde “Adamlar Uçmuş Olm” İçerir

Şimdi size Türk ve yasal Download sitesi sektörü desem ne dersiniz? Durun tahmin edeyim cevabınız “Adamlar uçmuş olm.” olacaktır değil mi? Sektörün içerisinde yıllardır Gezginler ve Tamindir gibi artık şirketleşmiş web siteleri var. Bunu vakti zamanında ben de tıpkı sizin gibi düşünmüştüm.  Sonra bir gün tasarım yeteneği olmayan, programlamadan anlamayan ve yazı yazma konusunda benden çok geride olan bir müşterimle tanıştım. İndirme sektöründe yer aldığını görünce bu düşünceden hareketle muhtemelen hiçbir şey kazanmayıp boşa kürek çekeceğini düşünmüştüm. O adam bugün XX.XXX haneli bir gelirin sahibi beyler, iyi düşünün.

4. Popüler Alanlara Yönelmiyorlar, Kazandıran Alana Yöneliyorlar

Şunu kabul edelim; internetten hepimize yetecek kadar ekmek bir şekilde çıkacak. Bu konuda sanırım hem fikiriz? O zaman farklı bir soru sorayım; Hepimiz teknoloji sitesi açarsak, Flash oyun sitesi yapıp, kadın blogu üzerine yoğunlaşırsak nasıl kazanacağız? Bu sizce de mümkün olabilir mi? Evet, bu sektörler kazandırıyor. Bunu zaten defalarca kişi farklı açılardan keşfetti ve bizimle paylaştı. Ya paylaşılmayanlara ne demeli?

Bazı insanlar popüler alanlara yönelir bazılarıysa kazandıran alana yönelir. Paraya para demeyen Webmasterlar mı? Onlar her zaman popüler olmayan ama kazandıracak alanlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

5. Sonuna Kadar Gidiyorlar –  Bu Madde “Bu iş tutmayacak ya, ben en iyisi kadın blogu açayım.” İçerir

Adolf Hitler’in Kavgam kitabında da dediği gibi “Bulduğunuz bir işte uzun süre çalışmak, o işi bulmaktan çok daha zordur.”Hepimizin kafası fıldır fıldır çalışıyor, hepimiz deli gibi fikirler üretiyoruz lakin bu fikirlerin sonunu getirecek kadar azim göstermiyoruz. Alana göre değişmekle birlikte bir web sitesinin gerçek anlamda tatmin edici kazançlar sunması 3 senelik bir sürece denk gelir.

Etrafınıza bir bakın, açıldıktan bir ay sonra zart diye gündeme oturan ve hemen milyonlarca lira kazanan bir internet sitesi yada internet girişimi görebiliyor musunuz? Göremezsiniz, çünkü Roma bir günde kurulmamıştır. Sizin girdiğiniz işte bir gün sonra sizi zengin etmeye başlamayacak.

İnternetten çok para kazanan adamlar önce bir işi kafasında tartar sonra o iş tutana kadar devam ederler. Bu aşamada bazı Webmasterlar o iş kolunu bir yıldan daha az sürede test edip bırakılar.

6. Detaylara Önem Veriyorlar

Hangi işi yaptığınız hiç önemli değil, yaptığınız işin detaylarını gözden kaçırıyorsanız bütününden de bir şey bekleyemezsiniz. Birçok başarılı girişimci bir işe atıldığında tüm detayları keser, biçer, toplar ve tartar. Siz projeniz için internet sayfasına gerek yok deyip sallarsanız, sosyal medya profillerini açıp aktif olarak kullanmazsanız, sizden daha sonra gelenler sizi geçip paraya farklı isimler koymaya başlarlar.

Bu konudaki örneğin illa bir internet sitesi olmasına gerek yok. Bu hazırladığınız bir içerik için de grafik için de aynıdır. Detayları sevin, detaylara önem verin. Para da sizi sevmeye başlayacaktır.

7. Küçük Hesapları Umursamıyorlar –  Bu Madde “10 TL Eksik Olursa Kurtarmaz” İçerir

Bize yıllarca küçük hesapları yapan adamların büyük adam olacağı öğretilmeye çalışıldı. Oysa gerçek dünyada ve internet sektöründe işler bu şekilde yürümüyor. İnternet dünyasında küçük hesapları yalnızca küçük adamlar yaparlar. Büyük adamlar küçük hesapların farkında olup, büyük hesapların peşinde koşmakla meşguldürler. Siz kararınızı verin küçük hesaplar yapmak mı yoksa büyük hesapların peşinde koşmak mı?

8. Kurumsallaşmak için Acele Etmiyorlar

Biliyorum, Webmaster dünyası içerisinde yer alan herkes kendi şirketinin veya işletmesinin sahibi olmak istiyor. Adını ulu orta yerde söyleyerek “Yia ben de X ajansın Siiii iiii oooo’suyum” demenin verebileceği hazzın ne demek olduğunu hepiniz aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Peki, gerçekten de bu işe yarıyor mu?

Paraya p

ara demeyen Webmasterlar kurumsallaşmak yerine profesyonelleşme odaklı düşünüp çalışıyorlar. Bu adamlar belki ulu orta yerde havalı cümlelerle ajansı hakkında konuşamıyorlar ama ödenecek hesap söz konusu olduğunda yaptıkları harcama gözlerine batmadan cüzdanlarını konuşturabiliyorlar.

Kaynak https://wmaraci.com/blog/paraya-para-demeyen-webmasterlarin-8-ortak-ozelligi-277

Sosyal Ağlarda Paylaş

Max Teknoloji {Max Teknoloji}

“Webmasterların 8 Ortak Özelliği” üzerine 8 yorum

 1. MyTh dedi ki:

  Resmen konuyu okuyunca farkettim ki 8 maddede beni özetlemişsiniz 🙂 Gerçekten doğru bilgiler.

 2. ibrahim dedi ki:

  6. maddenin son kısmında ben anlatıldım ve oyle de yapıyorım

 3. hyperpanther dedi ki:

  bu kadar mı güzel tespit yapılır ya aynı ben 😀

 4. Kadir dedi ki:

  Mesela şu ki, webmaster olan kişi popüler kelime aramaktan ziyade eğer gerçekten webmaster ise bir kelimeyi seçer ve o kelimeyi popüler yapar. Mesele bu kadar basit değil aslında, cidden zor ve emek sarf edilmesi gereken bir konu. Ancak tuttuğu zaman da deyim yerindeyse torunlarını bile zengin eder.

 5. Yeşil dedi ki:

  Oldukça güzel noktalar tespit edilip ince ince dokundurulmuş. Özellikle 3. madde çok iyiymiş. 🙂

 6. tufandrd dedi ki:

  Sanki aynaya bakıyorum 🙂

 7. rtaner dedi ki:

  Tamamına katıldığım bir liste. Hazıra konmayı, emek harcamadan para kazanmayı kovalayan çok olduğundan paraya paraya demeyen kesim az kalıyor.

 8. ali zeren dedi ki:

  4. maddeye hiç uyamadık, hep zor alanlarda şansımızı zorladık. Kısmet… 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tatamizemin.com Seo