Tercih heyecanı Başladı!

Tanıtım Yazıları Mazlum Özdemir 498

YGS sonuçlarının sona ermesinin ardından şimdi ise 2,5 Milyon kişi üniversite tercihi yapma heyecanı içerisine girdi. Öğrenciler hayal ettikleri okullar ve programlarda okuyabilmek için bugünlerde özel araştırmalar içerisine girmiş durumda. Çoğu öğrenci okumak istediği bölüm kadar okuyacağı okulu da seçmekte zorlanıyor. Tabi taban puanları da önemli rol oynuyor. Aynı programlar farklı okullarda farklı puanlar ile kabul edilirken, öğrenciler ise kontenjana dahil olabilmek için yarış yapıyor.

Her geçen yıl puanlar bir kademe daha artıyor gibi görünse de aslıdna puanı düşüren üniversiteler de yok değil. Özellikle Türkiye’de her yıl eğitim ve öğretime hizmet verecek yeni üniversiteler inşa edilip açılıyor. Bu durumlarda olan yeni üniversiteler, hızlı şekilde öğrencilerle doldurabilmek için düşük puanda öğrenci alımı yapıyor. Bir nevi şans diyebiliriz. Hayalini gerçekleştirmek ve okulu önemsemeden istediği bölümde okumak isteyen öğrenciler bu yönde tercihlerini kullanabiliyorlar. YÖK tarafından bu yıl sunulan lisans ve önlisans sihirbazı ile de geçmiş yıllardaki başarı sırası sorgulama işlemi yapılması, üniversite adaylarının

daha sağlıklı fikirler edinmesine olanak tanıyor. yenşi çıkarılan bu uygulama kısa sürede tüm öğrenciler tarafından kullanılarak önemli analizlerin çıkarılmasında yardımcı oldu. Öğrenciler ise sınava hazırlandıkları dönem kadar şimdi de tercih yapmakta zorlanacak gibi görünüyor.

Tercih yapacak bir çok aday bölüm ve okul düşünürken, bu bölümler arasında baız bölümler ise ön plana çıkmış durumda. Türkiye’de şuan için en fazla ilahiyat bölümü taban puanları sorgulanıyor. Hem lisans hem myo önlisans programı olan ilahiyat bölümü revaçta. Bir diğer revaçta olan bölüm ise mimarlık. Yurdumuzda bir çok mimar olmak isteyen kişi okul ve puan bilgilerini öğrenmek istiyor. Devam eden sıralamada ise Yabancı dil, Besyo, matematik, işletme gibi bölümler yer alıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Mazlum Özdemir {Mazlum Özdemir}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tatamizemin.com Seo