Tarayıcı Önbellekleme nasıl yapılır ?

Webmaster Max Teknoloji 708

İster yazılımcı isterse bireysel web sitesiyle uğraşanlar için sitelerinin hızlı açılması çok önemlidir.Bir çok web tasarımcısı sitelerinin seo açısından uyumlu olup olmadığını test etmek ister. Piyasada farklı test yöntemleri mevcut. Bu yöntemleri denediğimizde gözümüze çarpan bir faktör tarayıcı önbelleklemedir. Bu oldukça etkili bir faktördür. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ziyaretleri sırasında site ile veri alışverişinde bulunur. Her sayfa yüklendiğinde bulunduğunuz makine biraz daha kotasından harcar. Çoğu site ağır resimler ve reklamlardan dolayı geç açılır. Bunlar kullanıcı açısından çok gözle görülür bir faktör olmasada arama motorları için oldukça hassas bir noktadır.

[info_box]Sunucunuzun mod_deflate.c mod_expires.c mod_headers.c  özelliği aktif ise bu işlemler gerçekleştirilebilir.[/info_box]

Tarayıcı Önbellekleme bize neler sağlar ?

 • Tarayıcı önbellekleme sitenizden yüklenen dosyaları ziyaretçilerin bilgisayarına kaydeder ve her defasında buradan çekerek sunucuyu yormaz.
 • Ziyaretçiler sitenizde daha hızlı gezinir.
 • Arama motorları sitenizi üst sıralara taşır.
 • Aylık transfer kotanızı minimuma indirger.
 • Tarayıcı Önbellekleme nasıl yapılır ?

 • Sitenizde bulunan .htaccess dosyanızı açarak içerisine verdiğim kodları ekleyin ve kaydedin.

Kodlar için alttaki resme tıklayın

Seo Optimizasyonu Tarayıcı Önbellekleme

 • Tarayıcı Önbelleklemenin dezavantajları nelerdir ?

  Günümüzde birçok şeyde olduğu gibi tarayıcı önbelleklemede avantajlarının yanında bir takım dezavantajlar getirmektedir. Bu sitenin tasarımının güncellendiği halde eski dosyaları kullanan kullanıcıların yeni tasarımınızı uzun süre görememesi gibi olaylarla karşımıza çıkabilir.

  Bunun önüne nasıl geçebiliriz diyorsanız yöntemler basit. Eğer sitenizi güncelliyorsanız

  süre yazan yere 1 seconds yazabilirsiniz. Bu her saniye cache yaptığı için en güncel halini gösterecektir. Yüklenen dosyanın ismini değiştirmekte başka bir yöntem fakat bence gereksiz bayağı bir uğraş verebilirsiniz. Özellikle include edilmiş bir dosya ise sizi oldukça uğraştırır.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Max Teknoloji {Max Teknoloji}

“Tarayıcı Önbellekleme nasıl yapılır ?” üzerine 1 yorum

 1. Kemal dedi ki:

  Site hızı ziyaretçiler için aşırı önemli bir mevzu. Yavaş açılan ve görselliği güzel olmayan sitede çelişkiye düşerim ben. İstediğim bilgiyi bu siteden mi alayım başka siteden mi diye. Haliyle önbellekleme de önemli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tatamizemin.com Seo